Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pływacy z Tarnowskich Gór przepłynęli Mazury. Mają kolejny cel!

Autor: w dniu 2023-09-07

Zawodnicy MKS Park Wodny Tarnowskie Góry zrealizowali postawiony sobie cel. Przepłynęli, w ramach sztafety, jeziora mazurskie. 

Projekt "Tarnowskie Góry Płyną Przez Mazury", czyli maratońska sztafeta pływacka, rozpoczął się 1 września. Dwunastu zawodników zmierzyło się z dystansem niemal 45 kilometrów przez mazurskie jeziora: Śniardwy, Mikołajskie, Tałty i Ryn.

Pływacy z Tarnowskich Gór zrealizowali zadanie

Projekt "Tarnowskie Góry płyną przez Mazury" (#TGPPM) odbywał się w dniach 1-3 września 2023 roku. Dwunastu tarnogórzan pokonało wpław, w formie sztafety pływackiej, trasę z Okartowa do Rynu.
Najmłodszy z uczestników sztafety ma 12 lat, najstarszy 18. Zawodnicy płynęli jeden po drugim, pokonując wskazany dystans. Długość poszczególnych odcinków była dopasowana do możliwości uczestników. Całość wyścigu to około 12 godzin walki z falami, temperaturą oraz możliwościami ludzkiego organizmu. Ostatecznie zdołali zrealizować cel i zmieścili się w wyznaczonym czasie.

Uczestnicy sztafety wrócili do Tarnowskich Gór, wykonując postawione sobie zadanie w czasie 11 godzin i 30 minut.

-Pokonaliśmy najdłuższy dystans w historii naszego tarnogórskiego pływania. 44 kilometry przepłynęliśmy przez jeziora Śniardwy, Mikołajskie, Tałty oraz Ryńskie. To przepłynięcie odbywało się w formie sztafety – mówi Tomasz Pąchalski, trener MKS Park Wodny Tarnowskie Góry. Dodaje, że – w zależności od stopnia zaawansowania – zawodnicy pokonywali dystans od 1 do 5 kilometrów.

Przepłynięcie jezior mazurskich to nie pierwsze ekstremalne wyzwanie tarnogórskich pływaków. W 2021 roku pokonali oni wpław dystans z Helu do Gdyni, a za rok planują sztafetowe przepłynięcie Kanału La Manche

-Przepłynięcie przez Kanał La Manche jest porównywane z wejściem na Everest. To pokazuje, jaka to jest trudność i jak duże wyzwanie przed nami. Kanał La Manche w linii prostej ma 33 kilometry, ale prawda jest taka, że tego się w linii prostej nie pływa, ponieważ woda, która płynie między oceanem a Morzem Północnym płynie bardzo szybko. Prądy są tak silne, że pływak nie jest w stanie pokonać tego po prostej. W związku z tym około 45 do 60 kilometrów trzeba pokonać w wodzie, by stanąć suchą stopą na plaży we Francji. Woda będzie miała około 16-18 stopni – dodaje Pąchalski.

Zawodnicy MKS Park Wodny Tarnowskie Góry próbę sztafetowego pokonania wpław Kanału La Manche podejmą w sierpniu 2024 roku.

Fot. Wiktoria Poznakowska