Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Po kontroli przedsiębiorca musi zapłacić ponad 7 milionów złotych podatku

Autor: w dniu 2024-05-24

Pracownicy Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach przeprowadzili czynności sprawdzające u podatnika z branży budowlanej. W złożonych plikach JPK za styczeń, luty oraz marzec br. spółka nie wykazała podatku należnego z dokonanej sprzedaży.

Katowicki urząd skarbowy wykrył nieprawidłowości na podstawie analizy złożonych przez podatnika plików JPK oraz raportu otrzymanego z Departamentu Analiz Ministerstwa Finansów. Pracownicy II US w Katowicach stwierdzili, że przedsiębiorca nie rozliczył wystawionych faktur w swoich plikach JPK po stronie sprzedaży, mimo iż jego kontrahenci w swoich plikach JPK odliczali podatek naliczony z tych faktur.

Urząd wezwał podatnika do złożenia korekt, do czego przedsiębiorca się zastosował. Wynikający z nich podatek należny wyniósł niemal 7,53 mln zł. Podmiot wpłacił już kwotę ponad 6 mln zł – informuje śląska KAS.

Zgodnie z ordynacją podatkową czynności sprawdzające poprzedzone czynnościami analitycznymi mają na celu sprawdzenie terminowości składania deklaracji, wpłacania podatków czy stwierdzenie formalnej poprawności złożonych dokumentów podatkowych. Są działaniami szybkimi i bardzo efektywnymi oraz pozwalają na szybkie działanie podatnika poprzez skorygowanie błędnych lub złożenie brakujących deklaracji podatkowych, a co za tym idzie szybkie zapłacenie należności podatkowych.

Foto i źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicch