Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jest przetarg na budowę parku przy powstającym MDK-u w Katowicach

Autor: w dniu 2024-05-23

Katowice ogłosiły przetarg na budowę parku przy powstającym MDK-u przy osiedlu Witosa. Mieszkańcy osiedla Witosa zyskają nową przestrzeń parkową z ogrodami społecznymi, siłownią zewnętrzną i pergolami. Nowa przestrzeń parkowa powstanie wokół domu kultury, którego budowa zakończy się we wrześniu bieżącego roku.

Budowa MDK-u na os. Witosa to jeden z zapisów "Umowy z mieszkańcami" prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Budowa Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa przede wszystkim zwiększy ofertę kulturalną i rekreacyjną w tej części Katowic. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedla, którzy aktywnie uczestniczyli w konsultacjach zorganizowanych w trakcie przygotowania inwestycji. Widać postęp prac przy budowie obiektu nowego MDK. Ostatnim etapem inwestycji będzie realizacja parku wokół domu kultury, na którą to część właśnie ogłosiliśmy przetarg. Zależy nam, by całość była gotowa jeszcze jesienią tego roku – przypomina prezydent Katowic Marcin Krupa.

W ramach drugiego etapu prac wokół Miejskiego Domu Kultury Witosa powstanie przestrzeń parkowa o powierzchni ok. 17 tys. m², która zostanie obsadzona 54 szt. drzew, 572 szt. krzewów, 537 szt. traw ozdobnych oraz prawie 10 tys. m² trawnika. Ma ona stać się miejscem rekreacji i spotkań mieszkańców. W parku znajdą się między innymi ogrody społeczne, leśny plac zabaw oraz punkt odpoczynku dla rowerzystów. Będzie w nim można spędzać bezpiecznie czas także wieczorami – na jego terenie zostanie zainstalowane oświetlenie oraz monitoring. Spacerować będzie można alejkami oraz drewnianą kładką, a ci, którzy lubią intensywny ruch, będą mogli skorzystać z siłowni zewnętrznej. Nie zabraknie tu elementów małej architektury, jak pergole, stojaki rowerowe, ławki czy półpodziemne kosze na śmieci. Zakres prac obejmuje także budowę 10 miejsc postojowych. Wykonawcy mogą składać swoje oferty w postępowaniu przetargowym do 7 czerwca. Ten, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 4 miesiące na realizację inwestycji, następnie będą wykonywane odbiory.

Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. tłumaczy: W zakresie inwestycji przewidujemy również wykonanie ogrodu deszczowego wykorzystującego naturalne obniżenie terenu oraz suchej rzeki, czyli wyłożonej kamieniami imitacji strumienia, która w czasie deszczu wypełnia się wodą, wpływając na mikroklimat, a także nawodnienie okolicznej roślinności. Oba elementy zostaną wykonane w postaci kompozycji krajobrazowej.

Lada moment zakończy się I etap inwestycji, czyli budowa Miejskiego Domu Kultury. Roboty budowlane zakończą się w czerwcu, a na kolejne trzy miesiące zaplanowane są procedury odbiorowe. Przed wykonawcą do zrealizowania zostały: parking dla 22 samochodów (w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami), stojaki rowerowe i zagospodarowanie terenu oraz szereg robót wykończeniowych wraz z instalacjami w środku budynku.

Miejski Dom Kultury został zaplanowany tak, aby dawał szerokie możliwości organizacji różnego rodzaju wydarzeń i aktywności. Jego głównym punktem jest wielofunkcyjna sala, w której będą organizowane różnego rodzaju występy czy koncerty. Zostanie ona wyposażona m.in. w reżyserkę i zaplecze techniczne, które pozwolą na profesjonalną obsługę widowisk. Z widowni posiadającej 200 miejsc siedzących będzie można obserwować to, co będzie się działo na scenie wyposażonej w pianino. Przestrzenie pozostałej części budynku będą przeznaczone na organizację różnego rodzaju warsztatów. Znajdzie się tu także przestrzeń dla klubu seniora. Z kolei w holu – dzięki specjalnemu systemowi do podwieszania i oświetlenia – będzie można organizować wystawy sztuki. Podczas pierwszego etapu prac zostanie również zagospodarowane najbliższe otoczenie budynku. Przewidziano zadaszoną scenę i dmuchany ekran z projektorem, które umożliwią organizowanie wydarzeń plenerowych.

Źródło i foto: UM Katowice