Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Zapraszają na konsultacje

Autor: w dniu 2023-03-06

Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na konsultacje społeczne w tej sprawie.

Tarnogórskie Centrum Kultury zorganizuje spotkanie, które będzie dotyczyć starań o wpis Pochodu Gwarkowskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Pochód Gwarkowski na liście UNESCO?

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 9 marca o godzinie 12.00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Przedstawiono jego program, który przedstawia się następująco:
  • 12:00-12:30 – wprowadzenie i omówienie czym jest niematerialne dziedzictwo kulturowe. Prowadzenie: Agata Mucha – Koordynator ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Pracownia Terenowa NID w Katowicach,
  • 12:30-13:00 – prezentacja Tarnogórskiego Centrum Kultury i omówienie historii Pochodu Gwarkowskiego,
  • 13:00-14:00 – panel dyskusyjny,
  • 14:00-15:00 – debata oraz wypracowanie roboczej struktury wniosku.
-Ustalimy nazwę wpisu, co konkretnie będziemy wpisywać. Mamy w tym roku 66 lat od rozpoczęcia istnienia Pochodu Gwarkowskiego. Nasz pochód historyczny jest o tyle wyjątkowy, że prezentuje i lokalną historię, historię Polski i historię Europy. W naszym mieście, nieskromnie powiem, zawitali goście z całego świata – mówi Krzysztof Stręcioch z Tarnogórskiego Centrum Kultury.
Szczegóły można śledzić w mediach społecznościowych Tarnogórskiego Centrum Kultury:
Pochód Gwarkowski to nie jedyna, unikatowa tradycja w Tarnowskich Górach, która chce zaistnieć na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podobne starania podejmie w przypadku "Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej".