Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podszywali się pod bank i wyłudzali pieniądze. Zatrzymano 4 osoby

Autor: w dniu 2023-07-20

Na sfałszowane dokumenty zakładali rachunki bankowe, fałszowali strony internetowe jednego z polskich banków, podszywali się pod pracowników placówki i w ten sposób wyłudzali pieniądze.

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia przeciwko 2 Ukraińcom i 2 Białorusinom. Oskarża się ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie prali brudne pieniądze.

Podszywali się pod bank. Przedsiębiorcy uwierzyli

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że w Polsce działa zorganizowana grupa przestępcza zakładająca rachunki w różnych bankach, które w dalszej kolejności są wykorzystywane do przyjmowania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Wspomniane rachunki zakładano na podstawie sfałszowanych dokumentów, a organizatorami przestępczego procederu byli Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy. Polscy przedsiębiorcy dali się nabrać przestępcom. Zaufali, że sfałszowana strona jednego z polskich banków jest właściwa. Nieświadomie przekazywali członkom grupy informacje dotyczące dostępu do prawidłowego konta.

-Na dalszym etapie, sprawcy mając wszelkie informacje umożliwiające zarządzanie kontem pokrzywdzonych wykonywali z niego przelewy na rachunek bankowy założony przez jednego z członków grupy – informuje prokurator Sylwia Majcherczyk-Kura

Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane były na szereg rachunków bankowych założonych przez członków grupy i w konsekwencji wypłacane między innymi w bankomatach  na terenie Polski, Rosji lub Ukrainy.

Ustalono dotąd, informuje prokuratura, że sprawcy w bankach na terenie Polski założyli kilkaset rachunków na kilkadziesiąt różnych tożsamości. Działania prokuratorów, śledczych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadziły do zatrzymania przebywających na terenie Polski członków grupy, którym przedstawiono zarzuty. Wobec osób, które przyznały się do popełnienia przestępstwa i złożyły wyjaśnienia, zastosowano tymczasowy areszt.

Czynności w sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach wykonywane były przez katowicki zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Za zarzucane przestępstwa grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności do lat 10.