Pola – pierwsze dziecko na Śląsku urodzone w ramach rządowego programu in vitro!

Autor: w dniu 2025-02-28

Pola przyszła na świat 18 lutego 2025 roku. Rodzice powitali ją na świecie po pięciu latach starań i czterech próbach, które jawiły się jako ostatnia nadzieja, by powitać swoje największe szczęście.

Dziewczynka przyszła na świat dzięki specjalistom kliniki Gyncentrum w Katowicach. Leczenie było możliwe dzięki środkom z rządowego programu wsparcia in vitro. Ta historia pokazuje, jak wielką rolę w walce z niepłodnością odgrywa wsparcie rządowe i pomoc wyspecjalizowanych zespołów medycznych.

Pola – pierwsze dziecko na Śląsku urodzone w ramach rządowego programu in vitro!

Karolina i Adam, rodzice Poli, przez pięć lat starali się o dziecko, przechodząc przez niełatwą drogę leczenia. Po kilku nieudanych próbach in vitro, zakończonych niepowodzeniem, a także jednej stracie ciąży, zdecydowali się na ostatnią próbę. Ta okazała się przełomowa – ich marzenie o dziecku spełniło się, a Pola przyszła na świat zdrowa. Ważyła 2620g, a jej skala Apgar wyniosła 10, co jest najlepszym możliwym wynikiem. Pola jest już w domu, rośnie zdrowo i z każdym dniem przybiera na wadze. Jej rodzice, choć zmęczeni opieką nad noworodkiem, nie kryją swojej radości i wdzięczności za pomoc, jaką otrzymali.
"Czwarte podejście było naszym ostatnim i tym razem się udało. Choć droga była trudna, z każdą próbą stawaliśmy się silniejsi. Z ogromną radością mogę powiedzieć, że Pola ma się świetnie, a cała ciąża przebiegała bez komplikacji. Poród odbył się poprzez cesarskie cięcie, które również przebiegło bezproblemowo. Nasza mała pacjentka od razu uzyskała 10 punktów w skali Apgar" – mówi lek. Anna Wajda, specjalistka położnictwa i ginekologii.
Rządowy program refundacji in vitro, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, daje parom szansę na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Program oferuje pełną refundację procedur in vitro, co stanowi ogromne wsparcie dla par borykających się z problemami, z płodnością. Gyncentrum w Katowicach, które bierze udział w programie, zapewnia kompleksową opiekę medyczną oraz indywidualne podejście do każdej pary. Więcej informacji na temat dofinasowania i refundacji in vitro można znaleźć TU.
"Pola to wspaniały przykład, jak dzięki wsparciu rządowego programu in vitro możemy pomóc parom, które borykają się z niepłodnością. Jesteśmy bardzo dumni z tej historii sukcesu i z faktu, że w naszej klinice narodziło się już wiele zdrowych dzieci. Dziękuję lek. Annie Wajdzie za profesjonalizm i troskę, które były kluczowe w całym procesie" – komentuje prezes Gyncentrum, Paweł Czerwiński.
Dzięki takim programom, jak refundacja in vitro, marzenia o rodzicielstwie stają się możliwe, a Gyncentrum z dumą kontynuuje swoją misję, pomagając spełniać marzenia o dziecku.
O KLINICE

Klinika Gyncentrum jest jednym z wiodących ośrodków leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej w Polsce. Od ponad 20 lat pomaga niepłodnym parom spełnić marzenie o potomstwie, zachowując przy tym najwyższą jakość usług. W ramach jednego ośrodka pacjenci mogą skorzystać z pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności oraz poddać się leczeniu zaawansowanymi metodami. Zespół Kliniki tworzą wybitni specjaliści z wielu dziedzin medycyny: ginekologii i położnictwa, endokrynologii, perinatologii, genetyki, urologii, andrologii, immunologii czy embriologii. Gyncentrum jest także cenionym ośrodkiem diagnostyki prenatalnej, wykonującym badania prywatne oraz na NFZ. Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum ma swoje oddziały w 8 miastach w Polsce: w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu.