Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Policja podsumowuje półmetek wakacji

Autor: w dniu 2023-07-30

Minął pierwszy miesiąc wakacji. Lipiec był dla śląskich policjantów czasem wzmożonej pracy, a interwencje zostały już opisane w sporządzonych statystykach.

Ostrożna jazda i dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz do natężenia ruchu to czynniki wpływające na poprawienie bezpieczeństwa na drodze. Wielokrotnie przypominają o tym śląscy policjanci. Podkreślają, że podczas jazdy należy uważać na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację, a jazda na mokrej nawierzchni powinna powinna "zapalić czerwone światełko" uwagi, bo droga hamowania znacznie wydłuża się, a wydawałoby się proste manewry mogą skutkować nawet wpadnięciem w poślizg. Powinniśmy pamiętać, że szczególną ostrożność trzeba zachowywać w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Mając to wszystko na uwadze, przyglądnijmy się statystykom. Wynika z nich, że od początku wakacji na terenie województwa śląskiego doszło do 225 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 261 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych było 3 pieszych, 3 motocyklistów i 1 rowerzysta. Ponadto na drogach województwa śląskiego doszło do 4275 kolizji. W tym czasie śląscy policjanci zatrzymali 963 nietrzeźwych kierujących.

Bezpieczeństwo ważne nie tylko na drodze

Bezpieczeństwo ma wiele obliczy. Należy o nie dbać na drodze, ale nie tylko. Dotyczy to również wypoczynku nad wodą. To ważne, bo tylko w tym roku podczas wakacji w naszym regionie utonęły już 4 osoby. Byli to mężczyźni w wieku od 26 do 59 lat. Do utonięć doszło w miejscach niestrzeżonych.

"Apelujemy o unikanie niestrzeżonych kąpielisk i miejsc, które nie są przeznaczone do kąpieli – analiza utonięć wskazuje, że to tam najczęściej dochodzi do tragedii. Na Śląsku jest wiele "dzikich kąpielisk", powstałych m.in. w różnego rodzaju gliniankach, wyrobiskach czy na byłych terenach przemysłowych. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych podopiecznych" – zwracają się do mundurowi

Zatrzymano sprawców przestępstw

Choć dla wielu osób okres wakacji to czas odpoczynku, śląscy policjanci podejmują codzienne interwencje, zatrzymując sprawców przestępstw i osoby poszukiwane.

"Od początku wakacji zatrzymaliśmy 2143 sprawców przestępstw na gorącym uczynku oraz 1777 poszukiwanych, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Wspólnie z innymi służbami dbamy o bezpieczeństwo. Prowadzimy szerokie działania profilaktyczne – m.in. odwiedzamy obozy harcerskie, kolonie, półkolonie i festyny, gdzie prowadzimy pogadanki, informując o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach. Jednak bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Dlatego bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich." – kończy podsumowanie swoich działań Śląska Policja