Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Policyjna akcja NURD. Będą zwracać baczną uwagę na pieszych

Autor: w dniu 2023-03-22

Piesi, ale także kierujący są dziś pod szczególnym nadzorem – ze względu na ogólnopolską akcję pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Policja prowadzi dziś ogólnopolskie działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" (NURD). Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Akcja NURD w całej Polsce

Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze – zarówno pieszych, jak i kierowców prowadzi do tragicznych w skutkach konsekwencji. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi – to główne przyczyny tragedii. Dzisiejsza akcja prowadzona jest nie tylko z myślą o pieszych, ale też rowerzystach czy użytkownikach hulajnóg elektrycznych. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani przyczyniają się inni użytkownicy dróg.

Zachowanie pieszych przyczyną niebezpiecznych zdarzeń

Niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi. Policja przypomina, że przepisy dotyczące pieszych nie zwalniają ich z ostrożności:

Pamiętajmy ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Warto to podkreślić, w czasie, kiedy wiele osób zdaje się o tym zapominać.

Fot. mat. pras./Policja