Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ponad tona nielegalnego tytoniu przejęta przez śląskich celników

Autor: w dniu 2024-06-17

Dostawczak wypełniony tytoniem aż po dach. Śląscy celnicy przejęli ponad tonę nielegalnego towaru. Ujawnili go podczas kontroli drogowej na autostradzie A1.

Funkcjonariusze z Katowic zatrzymali do kontroli na autostradzie A1 w Żorach samochód dostawczy marki mercedes-benz na polskich numerach rejestracyjnych kierowany przez 47-letniego Polaka.

– W trakcie rewizji okazało się, że przestrzeń ładunkowa samochodu wypełniona jest kartonami z tytoniem, a nie odpadami, jak twierdził kierowca. Łącznie w jej wnętrzu mundurowi znaleźli 11 kartonów zawierających 1300 kilogramów suszu tytoniowego przewożonego bez wymaganych dokumentów oraz zgłoszenia w systemie SENT – mówi Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

SENT to system teleinformatyczny służący do nadzoru przewozu towarów wrażliwych, takich jak paliwa, alkohole czy chemikalia.

Gdyby znaleziony towar trafił do sprzedaży, straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 800 tys. zł. Funkcjonariusze śląskiej KAS wszczęli przeciwko kierowcy sprawę karną skarbową i zatrzymali susz tytoniowy.