Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowice: Są pierwsze wyniki testów FMS. Dzieci mają nadwagę

Autor: w dniu 2024-06-17

Wyniki pierwszych testów FMS w Katowicach potwierdzają, że 30% dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę. Testy FMS (Functional Movement Screen) to inicjatywa mająca na celu wspomóc zdrowy rozwój dzieci. MOSiR wraz z miastem Katowice poprzez te badania stara się zwiększyć świadomość rodziców na temat roli aktywności fizycznej.

Cieszy fakt, że aż 64% badanych uczniów ma BMI w normie, ale nie możemy zapominać o tych, którzy borykają się z nadwagą czy niedowagą. Testy FMS są pierwszym krokiem budującym świadomość, pozwalają nam nie tylko ocenić poziom sprawności fizycznej dzieci, ale także zidentyfikować obszary wymagające wsparcia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – rodzicom, nauczycielom i pracownikom MOSiR-u. Razem możemy wpływać na zdrowie i przyszłość naszych dzieci, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia od najmłodszych lat – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała, który oblicza się, dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Służy do oceny czy masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu, pomagając identyfikować niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę i otyłość.

Podczas testów dzieci były ważone i mierzone, co umożliwiało obliczenie wartości BMI. Choć BMI jest jedynie orientacyjnym wskaźnikiem, stanowi ważne narzędzie w ocenie prawidłowej masy ciała dziecka. FMS jako narzędzie prognostyczne, pomaga również w ocenie ryzyka kontuzji podczas aktywności sportowej. Do przeprowadzenia testów używany jest sprzęt, taki jak deska pomiarowa, kij długi, dwa kijki krótkie, poprzeczka oraz miarka.

Wyniki są analizowane przez specjalistów, a ich rezultaty wraz z opinią przekazywane są rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka. To ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości dorosłych na temat zdrowego rozwoju ruchowego ich dzieci oraz ewentualnych obszarów wymagających poprawy.

Test FMS ocenia podstawowe umiejętności ruchowe dzieci, które są kluczowe dla ich zdrowego rozwoju. Dzieci wykonują 7 ćwiczeń, to: przysiad, przejście nad płotkiem, wykrok, mobilność obręczy barkowej, aktywne uniesienie nogi, pompka i stabilność rotacyjna tułowia. Każde z nich jest oceniane w skali od 0 do 3 punktów.

Dzięki tej inicjatywie możemy nie tylko ocenić poziom sprawności fizycznej dzieci, ale także zidentyfikować obszary wymagające wsparcia, aby minimalizować ryzyko kontuzji – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Foto i źródło: UM Katowice