Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Popularny tramwaj wraca na Piekarską w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-10-25

Przebudowa torowiska tramwajowego na ulicy Piekarskiej w Bytomiu dobiegła końca. Odbył się już przejazd testowy i wiadomo, od kiedy będą odbywać się regularne kursy. Prace na ulicy nie zostały jednak jeszcze zakończone.

Na tę chwilę bytomianie czekali od 15 miesięcy. Po nowym torowisku na ul. Piekarskiej przejechał pierwszy tramwaj. Był to wprawdzie tylko przejazd techniczny, ale testy wypadły pomyślnie, co oznacza, że już niebawem popularna "38" wróci na tory.

Popularny tramwaj wraca. Od kiedy będzie kursował?

Tramwaj o numerze 38 będzie obsługiwał nową trasę od pl. Sikorskiego wzdłuż ul. Piekarskiej do przystanku Bytom Powstańców Śląskich, zaś w drodze powrotnej będzie zatrzymywać się także na przystankach Bytom Sąd oraz Bytom Moniuszki.

– Zakończyła się przebudowa torowiska tramwajowego w ulicy Piekarskiej, jednak przed jego dopuszczeniem do regularnego użytkowania konieczne było wykonanie przejazdów technicznych, które zakończyły się pozytywnie. Dzięki temu, zgodnie z zapowiedziami – przed dniem Wszystkich Świętych linia nr "38" rozpocznie kursowanie po ul. Piekarskiej – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Przebudowa torowiska tramwajowego w ul. Piekarskiej to kolejna ważna dla miasta inwestycja, która nie tylko poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo pasażerów komunikacji tramwajowej, ale wpłynie również na jakość poruszania się samochodów – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Przebudowa prawie 2-kilometrowego odcinka torowiska na finiszu

Rozpoczęta 22 lipca 2022 roku przebudowa prawie 2-kilometrowego odcinka torowiska tramwajowego w ul. Piekarskiej i Sądowej od przystanku Bytom Powstańców Śląskich wzdłuż ul. Piekarskiej wraz z rozjazdem na skrzyżowaniu z ul. Sądową i dalej wzdłuż ul. Sądowej do jej skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawskich włącznie z rozjazdem torowym jest już niemal zakończona.

Fot. Hubert Klimek

Część tramwajowa została już zakończona, zaś prace związane z przebudową układu drogowego na ul. Piekarskiej i Sądowej dobiegają właśnie końca. Wykonawca inwestycji – firma Eurovia realizuje jeszcze ostatnie prace związane z uzupełnieniem oznakowania poziomego i pionowego, a także montażem urządzeń do sterowania ruchem, małej architektury oraz wiat przystankowych, a w tym tygodniu rozpoczną się pierwsze nasadzenia drzew. W rejonie pl. Kościuszki i Sądowej trwają jeszcze ostatnie roboty związane z budową chodnika, uzupełnieniem betonowej nawierzchni torowiska oraz odbudową schodów przy Centrum Handlowym Agora.

Linia nr "38" wraca na tory

Pomyślne przejazdy techniczne po nowym torowisku tramwajowym to zielone światło dla uruchomienia regularnego kursowania linii nr "38", która będzie kursowała na trasie Bytom pl. Sikorskiego – ulicą Piekarską do przystanku Bytom Powstańców Śląskich. W drodze powrotnej popularna "38" pojedzie z przystanku Bytom Powstańców Śląskich – ulicą Piekarską do pl. Sikorskiego, zatrzymując się po drodze także na przystankach Bytom Sąd i Bytom Moniuszki.