Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstają murale hutnicze. To część większego projektu

Autor: w dniu 2023-11-10

Hutnicze murale powstają w Chorzowie. Wszystko za sprawą obywatelskiego projektu  nazwanego "Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy". Cel jest ważny – chodzi o tradycje miasta.

Trwają prace nad drugim z czterech murali, które powstaną w tym roku w ramach projektu "Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy". Wszystkie będą się odnosić do hutniczych tradycji miasta.

– Jeden już powstał. Taki wielkoformatowy – przy chorzowskim rynku. Na tym muralu artysta Karol Kobryń przedstawił cztery, słynne kominy Huty Kościuszko, które były landmarkiem chorzowskim, zapamiętanym przez kolejne pokolenia chorzowian, podróżujących tramwajem z Katowic do Bytomia. Kolejny powstaje w Chorzowie Batorym. To jest bardzo ciekawe nawiązanie do równie charakterystycznej mozaiki Konstalu, znajdujące się nieopodal Muzeum Hutnictwa. Powstaną jeszcze dwa kolejne – jeden w okolicach stalowni w Chorzowie Batorym, jeden w pobliżu osiedla Irys – wylicza Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Hutniczy Szlak Spacerowy to nie tylko ogromne malowidła, ale i podstrona internetowa, na której dostępne będą dźwiękowe spacery oraz archiwalne zdjęcia. Wszystko ma być gotowe i dostępne w połowie grudnia.

Projekt realizowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Zadanie w 2023 r. powierzone zostało do realizacji Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.