Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyłudzili prawie 14 milionów złotych. Sprawą zajmuje się policja

Autor: w dniu 2023-11-10

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzili od instytucji finansowych, jak informuje wodzisławska policja, blisko 14 milionów złotych. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali w tej sprawie 6 osób, w tym szefa grupy. Nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach śledztwo ma wyjaśnić dokładne okoliczności tego przestępczego procederu.

Wodzisławscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą – pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach – śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała na terenie województwa śląskiego od 2013 roku.

Wyłudzili prawie 14 milionów złotych

54-letni mężczyzna, który kierował zorganizowaną grupą przestępczą, angażował do przestępczego procederu powołanych i wytypowanych prezesów zarządu różnych spółek. Członkowie grupy posługiwali się fałszywą dokumentacją i oświadczeniami o istotnym znaczeniu prawnym, nadużywali, jak informuje policja, udzielonych im uprawnień i nie dopełniali ciążących na nich obowiązków, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej.

Podczas swojej przestępczej działalności wyłudzili od instytucji finansowych blisko 14 milionów złotych. Posługiwali się przy tym fikcyjną dokumentacją i zawierali umowy kredytowe oraz umowy leasingowe.

W tej sprawie wodzisławscy śledczy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 6 mieszkańców Rybnika: 47-letnią kobietę oraz mężczyzn w wieku od 23 do 66 lat, w tym 54-letniego szefa zorganizowanej grupy przestępczej.

Postawiono zarzuty

Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie im kilkudziesięciu zarzutów z kodeksu karnego i kodeksu karno-skarbowego. Wobec podejrzanych prokurator zastosował zabezpieczenie majątkowe i poręczenie majątkowe. Trzech podejrzanych, w tym prawnik, zostało decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Szefowi grupy grozi kara nawet 15 lat więzienia, pozostałym osobom do lat 10.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności procesowe.