Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstaje obwodnica zachodnia Gliwic. Jak idą prace?

Autor: w dniu 2023-10-26

Trwają prace na ostatnim odcinku zachodniej obwodnicy Gliwic. ZDM podkreśla, że w ostatnim czasie poczyniono duże postępy. Wykonano szereg niezbędnych zadań.

Widać postęp prac na budowie ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic. Droga, która prowadzi od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego, ma być gotowa na początku przyszłego roku.

– W ostatnim miesiącu widać znaczny postęp prac na powstającej, blisko 2-kilometrowej części obwodnicy zachodniej – podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za realizację tej ważnej inwestycji. – Praktycznie na całym odcinku ciągu głównego została ułożona warstwa wiążąca asfaltu. Trwają ostatnie roboty związane ze stabilizacją terenu na obiektach mostowych. Wykonano już prawie całą kanalizację deszczową i uformowano dwa z pięciu zbiorników retencyjnych, które będą zbierać wody opadowe z drogi – wymienia ZDM.

Gotowe są dwie z sześciu zatok autobusowych, przygotowywanych pod przyszłe połączenia komunikacji miejskiej. Trwają prace związane z formowaniem skarp i rowów. Na całej długości powstającej obwodnicy ustawione też zostały fundamenty pod słupy oświetlenia ulicznego (ma zostać wykorzystywane energooszczędne oświetlenie LED).

Powstający odcinek będzie drogą jednojezdniową, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni (teren przeznaczony pod budowę drugiego pasa jezdni pokryć ma na razie łąka kwietna). Na obu końcach odcinka przewidziano skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Wybudowana zostanie również tarcza skrzyżowania z przyszłą obwodnicą dzielnicy Ostropa.

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia

W najbliższym czasie kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w związku z koniecznością budowy wyspy rozdzielającej na ul. Okulickiego. Na okres około 2 tygodni powróci wówczas ruch wahadłowy. Należy liczyć się również z kilkudniowymi utrudnieniami w związku z układaniem ostatniej warstwy ścieralnej na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego/Okulickiego. Do końca listopada – o ile warunki pogodowe będą sprzyjające – planowane jest ułożenie ostatniej warstwy asfaltu na jezdni głównej i drogach technicznych oraz na ciągu pieszo-rowerowym od strony ul. Sowińskiego (bezpieczny przejazd dla jednośladów uzupełnią drogi serwisowe wzdłuż obwodnicy).

Docelowo na skrzyżowaniu nowej części obwodnicy z ulicami Okulickiego i Sowińskiego działać będzie sygnalizacja świetlna, która zostanie włączona do funkcjonującego na terenie miasta inteligentnego systemu sterującego, pozwalającego na optymalne zarządzanie ruchem drogowym. Z kolei w okolicy skrzyżowania z ul. Daszyńskiego zostanie ustawiony VMS, czyli tablica informująca kierowców o aktualnych warunkach pogodowych czy utrudnieniach na drodze. Także w tym rejonie staną ekrany akustyczne, które będą zamontowane po zakończeniu robót związanych z asfaltowaniem. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym, które – jeśli pogoda dopisze – zostaną posadzone jeszcze w tym roku.

Budowany odcinek (od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego) połączy się z istniejącą już częścią zachodniej obwodnicy (od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej). Przyczyni się do poprawy komfortu gliwiczan – umożliwi płynną jazdę i szybsze dotarcie do celu z pominięciem ulic prowadzących przez centrum miasta (przejmie ruch z DK 78). 

Koszt budowy ostatniej części obwodnicy zachodniej (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 50 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice będą się starały o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.