Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstaje toaleta w parku. To pomysł realizowany w ramach BO

Autor: w dniu 2023-10-18

Przechadzający się po parku w Kamieniu – jednej z dzielnic Piekar Śląskich – zauważyli już pewnie, że prowadzone są tam prace. Związane są z realizacją projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

"Toaleta Miejska dla parku w dzielnicy – Kamień" to jedno z zadań, które zostało zakwalifikowane do realizacji w ramach zeszłorocznej, IX edycji Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich.

Toaleta miejska w piekarskim parku. To zadanie z BO

Zadanie wyceniono, po weryfikacji, na kwotę 165.000 złotych. Uzyskało 1444 punkty i znalazło się z takim wynikiem na końcu listy. Pomysłodawczynią tego projektu była Janina Gancarczyk, która w opisie projektu napisała: "Proponuję półautomatyczną, wandaloodporną toaletę miejską o solidnej konstrukcji, podstawie żelbetowej, prefabrykowanej zwiększającej komfort użytkowania przestrzeni publicznej w naszym mieście, a w szczególności w miejscach rekreacyjno-sportowych, jakim jest park w dzielnicy Kamień". Dodatkowo miejsce to dostosowane jest, zgodnie z opisem projektu, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zatem inwestycja będzie służyła wszystkim, którzy korzystają z tego miejsca, a użytkowników jest niemało, bo to spacerowicze, rowerzyści, właściciele psów czy biegacze, których szczególnie w okresie letnim nie brakuje.

-Powoli dobiega końca podłączenie i ustawienie toalety publicznej w parku w Kamieniu. Projekt jest realizowany z zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja powinna zakończyć się do połowy listopada. Jest to automatyczna toaleta, która będzie płatna, bo będziemy musieli utrzymać w niej czystość, jak i odpowiedni standard. Jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie można płacić kartą albo gotówką – mówi Wojciech Maćkowski, rzecznik piekarskiego magistratu.

Dlaczego to zadanie jest ważne? Pomysłodawczyni podkreśla, że park stał się bardzo popularnym miejscem rekreacji, a toaleta znajdująca się w tym miejscu sprawi, że osoby korzystający z zalet tego terenu będą mogły dłużej przebywać tam, oddając się dłużej tym aktywnościom, które uznają za szczególnie ważne:

"Park w dzielnicy Kamień po kapitalnej rewitalizacji zyskał nie tylko na estetyce, a głównie na funkcjonalności. Obecnie całe pokolenia mieszkańców z niego korzystają. Stał się sportowo-rekreacyjnym miejscem o każdej porze roku. Organizowane są różnego typu (głównie sportowe) masowe imprezy dla dorosłych i naszych milusińskich. Jednak by w pełni korzystać w dowolnym czasie niezbędnym jest możliwość skorzystania  z toalety co wydaje się być oczywistym. Sądzę, że jej brak uniemożliwia dłuższe przebywanie niż sami byśmy zakładali. Ponadto toaleta miejska powinna być standardem wyposażenia takiej przestrzeni publicznej" – czytamy w uzasadnieniu.

Sam budynek jest już postawiony, choć otoczony barierkami ochronnymi, koniecznością jest jeszcze zaaranżowanie terenu wokół. To kolejne zadanie realizowane, które zostało wybrane do realizacji w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego:

Kolejne boisko do siatkówki plażowej. Powstało w ramach BO