Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tarnowskie Góry: „Sempa” zaprasza absolwentów na wystawę

Autor: w dniu 2023-10-18

To kolejna już wystawa, która zaangażowała mieszkańców Tarnowskich Gór. "Sempa – wczoraj i dziś" – bo taki nosi tytuł, związana jest ze 100 leciem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej.

Muzeum Miejskie w Tarnowskich Górach udostępni ją do zwiedzania w najbliższą niedzielę, 22 października. Eksponaty w dużej części przynieśli do placówki muzealnej absolwenci, nauczyciele i mieszkańcy Tarnowskich Gór.

Dzisiejsze I LO im. Stefanii Sempołowskiej jest następcą założonej w 1923 roku polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 roku niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa ona do dziś – przybliża nam losy szkoły kurator wystawy, dr Krzysztof Gwóźdź.

Stuletnia historia i tradycje szkoły zostały przybliżone na ekspozycji głównie za sprawą zdjęć i pamiątek po nauczycielach i uczniach, archiwaliów, planów dokumentujących życie szkoły w różnych okresach oraz przybliżających sylwetki absolwentów "Sempy" i pozostających w ich pamięci pedagogów. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii.

Wystawa w Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach dostępna będzie od niedzieli, 22 października do 28 stycznia 2024 roku. Jej patronem medialnym jest Radio Piekary.