Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Doigrał się [WIDEO]

Autor: w dniu 2023-10-18

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to wykroczenie, które niejednokrotnie odnotowywane jest w kronikach policyjnych. Często takie przewinienia pozostają zarejestrowane przez policyjne kamery, ale niektórzy chcą uniknąć kary. Tym razem kierowca chciał, by jego sprawę rozstrzygnął sąd.

Policjanci z drogówki kontrolują miejsca, w których dochodzi do wykroczeń wpływających na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Jednym z nich jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i właśnie w związku z takim manewrem został zatrzymany kierowca, który nie chciał przyjąć mandatu. Teraz poniesie dotkliwszą karę.

Wyprzedzanie na przejściu nie ujdzie mu na sucho

Pod koniec kwietnia policjanci z wydziału ruchu drogowego tyskiej komendy prowadzili kontrole na ulicy Oświęcimskiej. Ich uwagę zwrócił jeden samochodów. Poruszał się lewym pasem w kierunku Bierunia i wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Policjanci zatrzymali kierowcę Volvo do kontroli, nałożyli na niego, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, mandat w wysokości 1500 złotych. 49-letni mieszkaniec Gliwic nie przyjął go. Skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu i sprawa trafiła do mundurowych z zespołu do spraw wykroczeń tyskiej jednostki. Zabezpieczono nagrania z wideorejestratora, a całość materiałów została przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie kierującego. Manewr wyprzedzania na przejściu okazał się dla niego kosztowny. Poza grzywną 2000 złotych oraz kosztami postępowania sądowego, sędzia orzekł również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 6 miesięcy.

Policja przypomina, że w połowie 2021 roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i pieszych właśnie w obrębie przejść. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Przepisy te bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Śmierć na przejściu dla pieszych. Sprawę bada policja