Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Premiera książki o Izbie Regionalnej już jutro

Autor: w dniu 2023-10-18

Izba Regionalna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich działa już od 30 lat. To znakomita okazja, by jej historię przybliżyć w dedykowanej jej publikacji. Ta będzie miała promocję już jutro!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich i Wydawnictwo Hm… organizują wspólnie 19 października 2023 roku o godzinie 17.30 wydarzenie z okazji 30-lecia istnienia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich oraz 85-lecia powstania Kółka Miłośników Piekar Śląskich, czyli zalążka działalności regionalistów, muzealników i archiwistów społecznych gromadzących świadectwa z przeszłości. Wydarzenie odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej 73.

Premiera książki o Izbie Regionalnej w MDK

W trakcie uroczystości organizowanej w Miejskim Domu Kultury będzie miała miejsce premiera książki Łukasza Żywulskiego pt. "Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu" (Wydawnictwo Książkowe HM) współfinansowanej przez samych mieszkańców miasta i sympatyków piekarskiej placówki muzealnej. Uroczystość będzie także okazją do podsumowania dotychczasowych działań Izby Regionalnej, opowiedzenia o jej bogatych zbiorach oraz wspomnienia osób, które zapisały się na jej kartach.

-Powstanie tej książki to lata wyrzeczeń, i nie boję się tego powiedzieć tysiące godzin spędzone przy komputerze. Zamknięcie tego wszystkie klamrą jest dla mnie powodem do dużej satysfakcji, szczególnie, że wydanie książki w znacznym stopniu zostało sfinansowane społecznie dzięki ofiarności piekarzan i przyjaciół Izby Regionalnej. Mam osobiście wobec tych osób ogromny dług wdzięczności. W zamian mogę odwdzięczyć się estetycznie wydaną popularnonaukową książką liczącą 324 strony, opatrzoną 200 ilustracjami, w której pojawia się ponad 1200 nazwisk – mówi autor książki Łukasz Żywulski.

Izba Regionalna jest integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka. Jej początki sięgają czasów przedwojennych gdy 9 kwietnia 1938 roku zawiązało się Kółko Miłośników Piekar Śląskich z zamiarem utworzenia lokalnego muzeum historycznego. Założycielami organizacji byli działacze społeczni i nauczyciele miejscowych szkół, którym bliskie były ideały przyświecające dzisiejszym archiwistom, bibliotekarzom i muzealnikom. Pierwszą siedzibą Kółka Miłośników Piekar Śląskich był lokal Towarzystwa Czytelni Ludowych w Piekarach Śląskich przy dzisiejszej ul. Popiełuszki 1. Ambitne plany powołania muzeum pokrzyżowała druga wojna światowa, odbierając piekarskim pasjonatom historii prawo do marzeń, a nawet życia. W latach 50. nastąpił w Polsce burzliwy okres rozwoju ruchu regionalnego, który nie ominął również ziemi piekarskiej. W październiku 1959 roku pasjonaci historii miasta powołali Stowarzyszenie Miłośników Piekar Śląskich, które po okresie wzlotów i upadków oraz długoletnich przerw w działalności przekształciło się na początku lat 80. w Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Piekarskiej. Oddolne inicjatywy społeczników skutkowały powstawaniem tymczasowych placówek o charakterze muzealnym, ale bez jakiejkolwiek gwarancji stałego finansowania i długofalowego mecenatu miasta. Dopiero po transformacji ustrojowej i wygaszeniu stowarzyszenia gromadzone przez kilkadziesiąt lat zbiory trafiły decyzją władz samorządowych do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, która 1 maja 1993 roku w budynku biblioteki otworzyła dla zwiedzających placówkę muzealną istniejącą po dziś dzień, ale już w innej lokalizacji i w o wiele lepszych warunkach. Prężnie działająca instytucja zaopiekowała się powierzonymi (często bezcennymi) zbiorami, a następnie rozbudowała je, opracowała, spopularyzowała, zdigitalizowała i co najważniejsze zagwarantowała odpowiednie warunki do ich podziwiania.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj. Wstęp jest wolny. Wydarzenie uświetni swoim występem Ladies' Sound Trio.