Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstanie Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. „Pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik”

Autor: w dniu 2023-12-27

Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu. Będzie miejscem, gdzie mali pacjenci otrzymają specjalistyczną opiekę, a ich rodzice będą mieć zapewnione warunki gwarantujące im należyty komfort w trakcie procesu leczenia pociech.

Przedstawiciele zabrzańskiego magistratu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowali przed świętami o inwestycji, która ma być miejscem, gdzie mali pacjenci walczący z chorobami nowotworowymi otrzymają należytą opiekę na najwyższym poziomie.

– Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów – mówi prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie – dodaje.

W ramach inwestycji powstanie – jak czytamy na stronie zabrzańskiego magistratu – unikalne centrum kliniczne dedykowane małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych. Nowo powstały budynek, który znajdzie się w strukturze Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu, wraz z całą infrastrukturą diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną pozwoli leczyć dzieci na najwyższym światowym poziomie. Realizacja projektu, umożliwi stworzenie godnych warunków dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji.

Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej pozwoli na lepszą opiekę nad chorymi

Inwestycja w ogromnym stopniu wpłynie na poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci. Umożliwi rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb z uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin. Ma także zapewnić, jak informuje magistrat, równy dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w onkologii i hematologii dziecięcej, udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Zakończenie inwestycji przewidziano do końca 2025 r.

Zabrzańscy urzędnicy przypominają, że to właśnie w w tym śląskim mieście nieco ponad pół wieku temu powstał pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej. Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 r. powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii.

Obecnie ośrodek prowadzi kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów z nowotworami krwi, układu chłonnego, guzami litymi. Prowadzona jest również diagnostyka i leczenie różnych postaci niedokrwistości, skaz krwotocznych, zaburzeń krzepnięcia, trombofili, chorób węzłów chłonnych. Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rozrostowych układu krwiotwórczego. Ośrodek koordynuje w całym kraju program leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt.

Inwestycja będzie kosztować prawie 100 mln zł. Środki na ten cel przekaże Ministerstwo Zdrowia.

Zdjęcie wyróżniające: Paweł JaNic Janicki