Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wójcik: To był ogromny błąd poprzedniego wojewody, że tak na siłę, nie przejmując się opinią publiczną, próbował narzucić zmianę nazwy tego placu

Autor: w dniu 2023-12-27

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Marek Wójcik, wojewoda śląski. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o nowym dyrektorze generalnym – Katarzynie Błaszczyk-Domańskiej, własności gmachu Sejmu Śląskiego, Ministerstwie Przemysłu, ustawie metropolitalnej, gospodarowaniu odpadami, Placu Marii i Lecha Kaczyńskich.

-To bez wątpienia jest Plac Szewczyka i w odbiorze mieszkańców Katowic w dalszym ciągu ten plac jest Placem Szewczyka, dlatego jestem przekonany, że przywrócimy mieszkańcom Katowic tę właściwą nazwę. To był ogromny błąd poprzedniego wojewody, że tak na siłę, nie przejmując się opinią publiczną, próbował narzucić zmianę nazwy tego placu. Dla mnie nie ma wątpliwości, że ten plac jest Placem Szewczyka, dla wielu katowiczan również nie ma i sądzę, że tę sprawę załatwimy – mówi na temat jednego z głównych placów na mapie Katowic gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Marek Wójcik, Wojewoda Śląski. – Nic złego by się nie stało, gdyby para prezydencka została upamiętniona w Katowicach, natomiast nie powinno to być w ten sposób, jak to zostało przeprowadzone, przez nachalne zmienianie nazwy, nie oglądając się na nic, tylko taką prostą dyspozycję polityczną. Być może należy wybrać inny sposób upamiętnienia, jakieś inne miejsce, nie mam nic przeciw, ale to kompetencja samorządu katowickiego […] Myślę, że tą sprawą, innymi nachalnymi zmianami w kraju zrobiono bardzo dużą krzywdę pamięci prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki – dodaje wojewoda w dalszej części dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę.