Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar w Katowicach. Trzy osoby poszkodowane, w tym 6-miesięczne dziecko

Autor: w dniu 2023-02-16

Pożar wybuchł wczoraj wieczorem w mieszkaniu przy ulicy Gnieźnieńskiej w Katowicach. To dzielnica Wełnowiec-Józefowiec. Do szpitala przetransportowano trzy osoby, w tym 6-miesięczne dziecko. 

Zgłoszenie dotyczące pożaru na parterze budynku wielorodzinnego przy ulicy Gnieźnieńskiej 9 wpłynęło do strażaków o godzinie 21.47. Kiedy służby gaśnicze przybyły na miejsce, okazało się, że z okna jednego z mieszkań wydobywa się dym.

Pożar w Katowicach przy Gnieźnieńskiej. Lokator mieszkania z poparzeniami

Zanim zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej przyjechały, z budynku ewakuowało się 14 osób, w tym czwórka dzieci. Jedna z osób to 70-letni lokator mieszkania, w którym doszło do powstania ognia. Miał poparzenia trzeciego stopnia pleców i lewej ręki. Konieczne stało się przetransportowanie go do szpitala.

Trzy osoby w szpitalu

Kiedy udzielano pomocy lokatorowi, równocześnie odłączono prąd, pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną, a budynek sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. Gdy na miejscu działały służby, stan zdrowia trzech osób pogorszyło się, a lekarze stwierdzili konieczność hospitalizacji. Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przewieziono 29-letnią kobietę oraz 6-miesięczne niemowlę wraz z opiekunem. Trzecią osobą, która skarżyła się na złe samopoczucie była 40-letnia kobieta, jednak odmówiła hospitalizacji.

– Działania trwały 1 godzinę i 50 minut. Brało w nich udział 5 zastępów straży pożarnej, zarówno zawodowej, jak i ochotniczej oraz Oficer Operacyjny Miasta Katowice. Przyczyny wybuchu pożaru w mieszkaniu będzie wyjaśniać policja – poinformował nas kapitan Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.