Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar w powiecie żywieckim. Kilka osób, w tym dzieci, w szpitalu

Autor: w dniu 2023-12-23

Strażacy interweniowali w jednej z miejscowości z powiatu żywieckiego. W budynku doszło, jak okazało się po przybyciu na miejsce, pożaru sadzy w kominie. Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, trafiło do szpitala. 

Strażacy zostali wezwani w piątkowy wieczór, 22 grudnia, do budynku przy ulicy Podgórskiej w miejscowości Pewel Ślemieńska w powiecie żywieckim. Zgłoszenie dotyczyło pożaru sadzy w kominie i rozszczelnienia przewodów kominowych.

O szczegółach podjętej interwencji informuje Ochotnicza Straż Pożarna Pewel Ślemieńska. Wiadomo, że po tym, jak druhowie przybyli na miejsce, zabezpieczyli i oświetlali miejsca zdarzenia, a także wygaszali palenisko pieca oraz gasili pożar przy użyciu sita kominowego i piasku.

Po wszystkim dokonali pomiarów niebezpiecznych gazów. Okazało się, że tlenek węgla przyczynił się do podtrucia ośmiu osób. Były to, jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach 2 osoby dorosłe w wieku 34 i 36 lat oraz 6 dzieci (od 4 do 13 lat). Jedna osoba dorosła miała w organizmie około 60ppm w wydychanym powietrzu, zaś pozostałe 15-20ppm.

Osobom poszkodowanym niezwłocznie udzielono pierwszej pomocy, a następnie przekazano je przybyłym na miejsce załogom pogotowia ratunkowego. Wszystkie osoby przewieziono do szpitala na dalsze badania.