Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pogrzeb Benedykta XVI. Świat żegna papieża-seniora

Autor: w dniu 2023-01-05

Świat żegna dziś papieża-seniora. W Watykanie zorganizowano dziś uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Po raz pierwszy w historii mszę pogrzebową celebrować będzie papież – w tym przypadku papież Franciszek, a wśród gości oficjalne delegacje tylko dwóch państw – Włoch i Niemiec. Uroczystości mają być, zgodnie z wolą zmarłego, skromne.

Watykan jest przygotowany na obecność tysięcy wiernych, którzy przyjdą pożegnać papieża-emeryta. Będzie wiele delegacji rządowych. Na Placu Świętego Piotra pojawi się też prezydent Andrzej Duda, który przybył do Rzymu wczoraj wieczorem.

– Trudno sobie wyobrazić, że w takim momencie mogłoby zabraknąć w Watykanie polskiego Prezydenta – podkreślał przed wylotem Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Uroczystości pogrzebowe Papieża Seniora, jak informuje serwis Vatican News, w dużej mierze są podobne do pogrzebu Jana Pawła II. Przewidziano jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na inny status Papieża, który ustąpił z urzędu. Nie ma na przykład końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Inne też są czytania mszalne. Wykorzystano Trzecią Modlitwę Eucharystyczną. W sumie w koncelebrze bierze udział ponad 120 kardynałów, 400 biskupów i 4 tys. kapłanów.

Po zakończeniu Mszy Papież odprawi też końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Podobnie jak w wypadku pogrzebu Jana Pawła II kolejna część ceremonii ma charakter prywatny i nie będzie transmitowana przed media.

W Bazylice watykańskiej cyprysowa trumna zostanie opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Dopiero potem ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Podczas uroczystości pogrzebowych jedynie delegacje dwóch państw, Włoch i Niemiec, mają charakter oficjalny. Pozostali szefowie państw i rządów są obecni w charakterze prywatnym.

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat. Benedykt XVI na biskupa Rzymu został wybrany 19 kwietnia 2005 r. W czasie swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne, odwiedził 24 państwa, przewodniczył 11 kanonizacjom i upoważnił innych kardynałów do przeprowadzenia 116 beatyfikacji.

Fot. screen fb/Vatican News