Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Prezydent Duda odniósł się do ustawy „Lex Tusk”

Autor: w dniu 2023-05-29

Prezydent Duda wygłosił w Pałacu Prezydenckim swoje stanowisko wobec ustawy zwanej "Lex Tusk", która ma badać wpływy rosyjskie w kraju.

Ustawa zwana potocznie "Lex Tusk", choć budziła liczne kontrowersje, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa "Lex Tusk" z podpisem prezydenta

Prezydent podpisze ustawę powołującą komisję do spraw badania wpływów rosyjskich w Polsce. Zaznacza, że jej wyniki będą mieć kluczowe znaczenie dla zbadania rosyjskich wpływów "obrony Rzeczpospolitej".

"Wierzę w to, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze skład tej komisji, a komisja będzie pracować w sposób obiektywny" – mówił prezydent. Zaznaczył też, że w trybie następczym skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, by ten ocenił ją w kwestiach budzących wątpliwości. Zaznaczył, że podobne komisje działają już w Stanach Zjednoczonych, Francji i w Niemczech – i nie jest tajemnicą, że – mówi prezydent – "Rosja i jej władze od wielu lat na różny sposób próbują wpływać na politykę innych krajów i kreować korzystne dla Rosji rozwiązania – miedzy innymi biznesowe".

-Zdecydowałem się na podpisanie ustawy. Ta kwestia jest niezwykle istotna, wierzę w to  – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Posłowie opozycji nie mają wątpliwości, że prezydent Andrzej Duda popełnił błąd. "Złamał pan Konstytucję" – powiedział wprost Włodzimierz Czarzasty.