Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie Jacka Jaworka

Autor: w dniu 2023-06-01

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo w sprawie Jacka Jaworka podejrzewanego o zamordowanie trzech osób. 

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo trzech osób, do którego doszło 10 lipca 2021 roku w miejscowości Borowce k. Częstochowy. W sprawie kontynuowane są czynności poszukiwawcze za podejrzanym ukrywającym się przed organami ścigania.

Zawieszono śledztwo w sprawie Jacka Jaworka

W toku śledztwa prokurator przedstawił Jackowi Jaworkowi zarzut pozbawienia życia brata, bratowej i 17-letniego bratanka, którego dopuścił się w Borowcach 10 lipca 2021 roku, używając broni palnej. Pozostałe zarzuty dotyczą posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia i gróźb karalnych kierowanych pod adresem brata i bratowej.

Jacek Jaworek nie został dotychczas przesłuchany przez prokuratora, gdyż od czasu morderstwa ukrywa się przed organami ścigania. Podejrzany jest poszukiwany listem gończym, europejskim nakazem aresztowania i czerwoną notą Interpolu. 

W sprawie przesłuchano świadków

W postępowaniu przesłuchano ponad 100 świadków, w tym mieszkańców miejscowości Borowce, rodzinę i znajomych podejrzanego oraz inne osoby, które mogłyby mieć wiedzę o przedmiotowym zdarzeniu, miejscu pobytu podejrzanego oraz jego sytuacji rodzinnej. W śledztwie uzyskano także kilkanaście opinii biegłych m.in. z zakresu genetyki sądowej, informatyki, daktyloskopii, broni i amunicji, badań chemicznych, fonoskopii i badań poligraficznych. Ponadto uzyskano materiał dowodowy, o który zwrócono się w ramach międzynarodowej pomocy prawnej do władz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Niemiec, Cypru i Irlandii.

Z powodu ukrywania się przez podejrzanego Jacka Jaworka przed organami ścigania prokurator wydał postanowienie o zawieszeniu śledztwa. Zawieszenie postępowania oznacza, że w sprawie, z uwagi na zebranie pełnego materiału dowodowego, nie są wykonywane czynności procesowe. W dalszym ciągu prowadzone są działania, które mają przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu i zatrzymania podejrzanego. Czynnościami tymi zajmuje się Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.