Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Przejęto nielegalny alkohol. Mógł być groźny dla zdrowia

Autor: w dniu 2023-10-30

Kilkadziesiąt litrów nielegalnego i groźnego dla zdrowia alkoholu przejęły służby podczas kontroli samochodów podróżujących po Cieszynie.
Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach tylko w dwóch kontrolach zatrzymali w sumie 68 litrów nielegalnego alkoholu. Do zdarzeń doszło na terenie Cieszyna. Wartość zatrzymanego alkoholu to blisko 6 tys. zł, a wysokość akcyzy to ponad 4,5 tys. zł.

Nielegalny alkohol ujawniony podczas kontroli

W pierwszej kontroli mundurowi ujawnili 30 jednolitrowych butelek spirytusu o objętości alkoholu 95% oraz 15 butelek jednolitrowych rumu o objętości alkoholu 80% bez polskich znaków akcyzy. Kierowca samochodu osobowego na oświęcimskich numerach rejestracyjnych, w którym znajdował się zatrzymany towar, twierdził, że kupiony przez niego alkohol jest przeznaczony na jego własne potrzeby, ale sprawa jest poważniejsza.
Badania laboratoryjne potwierdziły, że w spirytusie i rumie znajduje się alkohol izopropylowy. Oznacza to, że produkt ten został wytworzony dla celów przemysłowych, a jego spożycie może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia, powodując bóle i zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, wstrząs, depresję oddechową i śpiączkę.

To kolejne zatrzymanie

Nielegalny alkohol nie został odkryty przez cieszyńskie służby po raz pierwszy. W tym miesiącu funkcjonariusze ze śląskiej KAS zatrzymali na drodze S52 samochód osobowy na czeskich numerach rejestracyjnych. W trakcie przeszukania pojazdu znaleźli 23 jednolitrowe butelki spirytusu rektyfikowanego 95%. Pasażer auta przyznał się, że to jego własność, a wyniki badań laboratoryjnych nie są jeszcze znane.
 
Śląska KAS przypomina, że spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W składzie takiego alkoholu może znajdować się metanol, który jest groźny dla organizmu człowieka.