Przeprowadzą renowację zabytkowych grobów. Pozyskano dotację
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-10-04
Samorząd otrzymał pieniądze na renowację grobowców, w których pochowano przedstawicieli zasłużonego rodu. Wiadomo, kto ma przeprowadzić prace i ile to wszystko będzie kosztować.
W najbliższych dniach ruszą prace konserwatorskie na terenie zespołu grobowców książęcych z rodu Anhalt-Kothen, który znajduje się w Parku Zamkowym w Pszczynie. To wyjątkowe miejsce zostanie odnowione dzięki inwestycji mającej na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu oraz dzięki pozyskanej przez gminę promesie w kwocie ponad 440 tysięcy złotych.
Renowacja zabytkowych grobów. Pozyskano pieniądze na ten cel
Przedmiotem przedsięwzięcia jest, informuje pszczyński samorząd, przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorskich pięciu nagrobków rodziny Anhalt, a także grobowca księcia Ludwika Anhalta, który jest zwieńczony okazałym krzyżem. Projekt obejmuje również konserwację obelisku oraz ławki znajdującej się na nekropolii. Elementem prac będzie też wymiana nawierzchni przylegającej do nagrobków. Dodatkowo, wykonana zostanie izolacja przeciwwodna obelisku, co ma na celu zabezpieczenie struktury przed szkodliwym wpływem wilgoci.
Realizacją tej inwestycji zajmie się wybrana w drodze przetargu firma Konior Budownictwo-Remonty-Konserwacja sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Umowa na realizację prac opiewa na kwotę 449 466,60 zł, z czego znacząca większość środków, bo aż 98% (czyli 440 477,00 zł), pochodzi z dofinansowania w ramach przyznanej promesy z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
– Nekropolia rodu Anhalt-Kothen, będąca jednym z symboli związanych z przeszłością tego regionu, odzyska swój dawny blask, a prace zapewnią jej długotrwałą ochronę przed niszczącym wpływem czasu i warunków atmosferycznych – zapowiada Dariusz Skrobol – burmistrz Pszczyny.
Jak dodaje, inwestycje w konserwację zabytków mają szczególne znaczenie.
– Odnowione grobowce będą ważnym elementem przestrzeni zespołu zamkowo-parkowego, który na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został w 2021 roku uznany za Pomnik Historii, co jest jednym z najwyższych wyróżnień nadawanym zabytkom w naszym kraju – zaznacza Dariusz Skrobol.
Rozpoczęcie prac konserwatorskich to – informuje samorząd – ważny krok w kierunku zachowania unikalnych zabytków, a efekt końcowy z pewnością będzie cieszył oko zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających to miejsce turystów.