Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pumptrack i miasteczko rowerowe zostaną oficjalnie otwarte

Autor: w dniu 2024-07-04

Inwestycja zrealizowana z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku już niebawem zostanie oficjalnie otwarta. Mowa o pumptracku i miasteczku rowerowym, które powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Już w najbliższą sobotę, 6 lipca 2024 roku o godzinie 16.00, odbędzie się otwarcie pumptracku oraz miasteczka rowerowego przy ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich. Na realizację tego zadania miasto otrzymało 4.500.000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Pumptrack i miasteczko rowerowe zostaną oficjalnie otwarte

Przedstawiciele miasta zapraszają na oficjalnie otwarcie dzieci, młodzież i dorosłych, skejterów, rowerzystów oraz wszystkich mieszkańców, by skorzystali z nowej atrakcji, która może stać się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji mieszkańców Piekar Śląskich.

Dokładna kwota inwestycji wynosi 6.269.904,84 zł. Infrastruktura jest miejscem do aktywnego wypoczynku i nauki przepisów ruchu drogowego. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. To miejsce zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych w jeździe na rowerze.

Tor typu pumptrack wykonany jest – opisuje szczegóły inwestycji miasto – w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Są to muldy, profilowane zakręty i małe "hopki". Wszystko to, by zapewnić możliwość bezpiecznego rozpędzenia się bez konieczności pedałowania. Taki tor pomaga skoordynować ruchy swojego ciała, ponieważ z uwagi na konstrukcję pumptracka nie trzeba używać nóg, by napędzić rower. Trzeba balansować ciałem, aby sprawnie pokonać przeszkody.

W północnej części parku międzyosiedlowego powstało miasteczko ruchu drogowego, na którym znajdziemy nie tylko poziome i pionowe znaki drogowe, ale i przeszkody takie jak przejazd kolejowy. Szerokość położonych dróg wyniesie maksymalnie 2 metry. Taka infrastruktura na pewno pomoże młodym adeptom jazdy na rowerze przyswoić zasady poruszania się w ruchu drogowym.