Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ratownicy górniczy ruszają do Turcji

Autor: w dniu 2023-02-08

Ratownicy górniczy włączają się w działania prowadzone w Turcji, gdzie doszło do serii potężnych trzęsień ziemi.

Wczoraj działania ratowników górniczych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Nie były jednak wówczas znane szczegóły. Dziś już wiadomo, że pierwsi pracownicy Polskiej Grupy Górniczej wyruszą do Turcji najprawdopodobniej jeszcze dziś.

-Ustaliliśmy, że Polska Grupa Górnicza udzieli naszym ratownikom wszelkiej możliwej pomocy w zorganizowaniu tego wyjazdu. Prawdopodobnie grupa ratowników będzie liczyła około 50 osób z wszystkich kopalń PGG – mówi Tomasz Głogowski – rzecznik Polskiej Grupy Górniczej

Pierwsza grupa ma wylecieć dziś, druga – w piątek. Ratownicy będą mieć ze sobą sprzęt, z którego korzystają na co dzień.

-Bierzemy sprzęt ciężki, bierzemy sprzęt medyczny i wysokościowy – mamy grupę wysokościową. To nasza pierwsza akcja jeśli chodzi o taki kataklizm. Jesteśmy przygotowani bardziej do działania pod ziemią, aczkolwiek jesteśmy przygotowani psychicznie i fizycznie, także mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.  Każdy z nas skończył kwalifikowany kurs pierwszej pomocy, także idziemy po żywego – mówi jeden z ratowników.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii pochłonęło już prawie 9,5 tysięcy ofiar. Tysiące osób jest rannych, wiele jest jeszcze pod gruzami. Tragiczny bilans rośnie.