Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Rozbarska kamienica odzyskuje dawny blask

Autor: w dniu 2023-07-31

Jedna z najpiękniejszych kamienic w Rozbarku na rogu ul. Witczaka i Piłsudskiego przechodzi kompleksową rewitalizację. Wykonawca już wymienił konstrukcję stropów i dachu oraz wykonał termomodernizację zewnętrznych przegród budynku i odnowił elewację historycznej kamienicy z 1884 roku. Inwestycja warta ponad 1,7 mln zł realizowana jest dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które wynosi prawie 1,5 mln zł.

– Inwestycja w budynku przy ul. Witczaka 37 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje m.in. termomodernizację, wymianę okien i drzwi, odnowienie elewacji frontowej, a także remont klatki schodowej w budynku i wydzielenie łazienek w lokalach – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. – Po zakończeniu prac w częściach wspólnych budynku, Bytomskie Mieszkanie ogłoszą kolejny przetarg, w ramach którego wyremontowanych zostanie 11 mieszkań – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Znajdująca się na rogu ulicy Witczaka i Piłsudskiego kamienica po kapitalnym remoncie będzie jedną z wizytówek Rozbarku. Wykonawca przeprowadził już termomodernizację i ocieplenie ścian budynku, wymienił konstrukcję dachu i stropów oraz wykonał termomodernizację przegród zewnętrznych budynku. W ramach umowy cały budynek przejdzie kompletną termomodernizację z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej oraz systemu ogrzewania na kotły gazowe dwufunkcyjne. To jednak nie wszystkie prace, jakie będą realizowane w historycznej kamienicy. Wymienione zostaną także okna i drzwi, wykonawca wydzieli łazienki w lokalach oraz wyremontuje klatkę schodową i piwnice.

Po zakończeniu wszystkich prac, które zgodnie z harmonogramem potrwają do końca września 2023 roku, Bytomskie Mieszkania planują ogłosić przetarg na II etap, czyli remont lokali mieszkalnych, aby przygotować je do zasiedlenia. W sumie miasto odzyska kolejne 11 mieszkań o powierzchni od 36 do 77 mkw.

Kamienica przy ul. Witczaka 37 wybudowana została według projektu Carla Bulla w 1884 roku na zlecenie Petera Spyry I. W 1906 roku budynek został rozbudowany według projektu mistrza budowlanego Wilhelma Mokrossa, który powiększył kamienicę od dzisiejszej ulicy Piłsudskiego o jedną kondygnację i poddasze. Kamienica przez wiele lat pozostawała w rękach rodziny Spyrów a jego właścicielami byli m.in. w 1934 roku Hyazinth Spyra a po II wojnie światowej Elżbieta Spyra.

Nazwisko "Spyra" było kiedyś niezwykle popularne w Rozbarku, dlatego też poszczególnym jego przedstawicielom nadawano dodatkowe numery w przy nazwiskach. Było to ważne tym bardziej, że przedstawiciele Spyrów byli osobami majętnymi, którzy posiadali wiele kamienic w Rozbarku, m.in. do Petera Spyry należała kamienica przy ul. Witczaka 37, zaś do Petera Spyry II budynek przy ul. Witczaka 33 a do Petera Spyry III kamienica przy ul. Witczaka 39.

Foto i źródło: UM Bytom