Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozpoczęły się prace przy szybie Krystyna

Autor: w dniu 2024-02-19

Trwają prace przy szybie Krystyna w Bytomiu. Rozpoczęto, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków, od zabezpieczeniu dachu. O szczegółach poinformował w mediach społecznościowych prezydent Mariusz Wołosz.
Dziedzictwo poprzemysłowe Bytomia, jak przekonuje prezydent miasta Mariusz Wołosz, jest przedmiotem szczególnej troski nie tylko urzędników, ale także mieszkańców. Dwa spośród zabytków, czyli szyb Krystyna i Elektrociepłownia Szombierki mają nowych właścicieli. Jakie działania są podejmowane, by ochronić zabytkowe obiekty?

Rozpoczęły się prace przy szybie Krystyna

Dwa najważniejsze zabytki industrialne zyskały w ostatnim czasie, jak przypomina prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, nowych właścicieli. Firma Arche, która kupiła Elektrociepłownię Szombierki, rozpoczęła prace zabezpieczające od dachu wieży zegarowej. Efekt jest już widoczny i na zdjęciach wykonanych przez miasto, Arche i społeczników. Także od dachu – przekazuje Wołosz – zgodnie z nakazem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, rozpoczęła prace zabezpieczające firma Multi Polymers – nowy właściciel Szybu Krystyna.
Przebieg prac potwierdzają zdjęcia z drona wykonane w miniony czwartek i informacje przekazane władzom Bytomia. Wedle nich prowadzone prace polegają na uszczelnieniu i naprawie dachu płytami OSB pokrytymi papą termozgrzewalną. Firma ma czas na zakończenie prac do 30 kwietnia.
Przedstawiciele Multi Polymers przekazali także w czwartek informację, że są w trakcie przygotowywania wniosku o dofinansowanie kompleksowej rewitalizacji Szybu Krystyna ze środków unijnych w ramach zbliżającego się konkursu na rewitalizację terenów i obiektów poprzemysłowych.