Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozstrzygnięto Budżet Obywatelski w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-10-20

Bytomianie wybrali projekty obywatelskie, a tegoroczne głosowanie zakończyło się rekordem frekwencyjnym. Mieszkańcy do realizacji wybrali 12 inicjatyw. 11 projektów z puli poniżej 500 tysięcy złotych i jeden do 2 milionów – to projekt Stawiamy na łapy.

42 projekty, rekordowa liczba prawie 40 tysięcy głosów oddanych przez około 22 tysiące bytomian. Rezultat? Aż 12 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Takie są wyniki tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zdecydowali, że w 2024 roku zrealizowany zostanie jeden projekt z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 11 projektów z puli poniżej 500 tys. zł. Z autorami zwycięskich inicjatyw spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.

– W tegorocznym głosowaniu bytomianie pobili absolutny rekord frekwencyjny. To dowód na to, że mieszańcy uwierzyli w to, że mają realny wpływ na realizowane w mieście inwestycje. Dziękuję wnioskodawcom za zaangażowanie w przygotowanie i promocję swoich projektów oraz wszystkim bytomianom, którzy wzięli udział w głosowaniu – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

W tegorocznej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego oddanych zostało 37 519 ważnych głosów.

Stawiamy na łapy do realizacji 

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postawili na projekt Stawiamy na łapy – bytomska oaza dla zwierząt, zgłoszony przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu.

Projekt zakłada m.in. modernizację schroniska poprzez zmianę zagospodarowania części budynku wspólnego i wyodrębnienie pomieszczenia, w którym opieką będą mogły być otoczone małe zwierza domowe. W ramach projektu modernizacji doczekają się kojce do kwarantanny oraz system ogrzewania podłóg w budynkach dla zwierząt.

– Wszystkie nasze psy po tej modernizacji będą miały na pewno dużo, dużo lepiej. Wygraliśmy projekt na 1.990.000. Ogromne pieniądze. Na pewno będziemy modernizować system ogrzewania w kojcach, będziemy poszerzać fotowoltaikę. Będziemy tworzyć pomieszczenia dla króliczków i gryzoni, bo takie zwierzęta też są porzucane. Będzie też osobne pomieszczenie dla naszych pszczelarzy, bo przy schronisku jest pasieka miejska, dodatkowo najprawdopodobniej będziemy przenosić kociarnię w inne miejsce, ale najważniejsze – będziemy mogli centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Bytomia –  mówi Anna Kornas, kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach.

Na inwestycję, którą wyceniono na prawie 2 miliony zł, zagłosowało 6246 bytomian.

Projekty mniejsze aż 11 wybranych propozycji

Podczas tegorocznego głosowania mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy także na projekty związane z budową nowych placów zabaw, remonty dróg i chodników. Wśród projektów, które bytomianie wybrali do realizacji znalazły się także te o charakterze społecznym i edukacyjnym. Najwięcej swoich głosów bytomianie oddali na:

Gryfno kofeina  – projekt organizacji warsztatów związanych z aktywnością fizyczną oraz zajęć o profilu artystycznym. Projekt ma stanowić narzędzie do poprawy zdrowia i jakości życia seniorów. Głosowało: 2885 osób.

Gryfny Plac Zabaw – projekt dotyczy stworzenia ogólnodostępnego placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców miasta, który powstanie przy Centrum Sportów Siłowych i Wspinaczkowych Skarpa Bytom w Rozbarku. Plac zabaw będzie funkcjonalny, estetyczny i będzie zawierał m.in.: drabinki, huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, tunele, równoważnie. Głosowało: 1878 osób.

Gramy dalej dla Knajfeldu – projekt zakłada renowację istniejącego boiska przy Szkole Podstawowej nr 36 oraz przygotowanie i opracowanie dokumentacji projektowej odwodnienia terenu obok istniejącego boiska do siatkówki i siłowni. Głosowało: 1609 osób.

Razem dla Stolarzowic i Górnik – projekt zakłada realizację 6 zadań m.in.: przebudowę pomieszczeń w SP 43, utwardzenie terenu i montaż stojaków rowerowych wykonanie torów łuczniczych na terenie LKS Tempo Stolarzowice czy zakup urządzeń dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Głosowało: 1257 osób.

Bytom Aktywne Miasto II –  projekt przewiduje odnowienie boiska wielofunkcyjnego  na terenie Szkoły Podstawowej nr 33 w Miechowicach. Aktualnie boisko pokryte jest warstwą asfaltu, który w okresie 35 lat użytkowania uległ znacznemu zniszczeniu. Głosowało: 1013.

Rozwój OSP i współpraca z ZHR na terenie Bytomia – doposażenie OSP w Suchej Górze w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, umundurowanie oraz sprzęt szkoleniowy. W drugim etapie – doposażenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej funkcjonującej w OSP Sucha Góra i tworzącej wraz z 2 Bytomską Drużyną Harcerską ZHR zastęp o profilu pożarniczym. Głosowało: 920 osób.

Ogród deszczowy ze strefą wypoczynkową i domkami dla jerzyków – projekt zakłada założenie ogrodu deszczowego wraz ze strefą wypoczynkową i montażem domków dla jerzyków na terenach zielonych należących do SP nr 51 w Bytomiu przy ul. Łużyckiej 12a. Głosowało: 917 osób.

Bytom na Sportowo – projekt zakłada m.in. doposażenie istniejącego placu zabaw w Parku Łagiewnickim, modernizację zużytego sprzętu sportowego w SP 46 i organizację sportowych zawodów strzeleckich. Projekt zakłada też częściową modernizację strzelnicy w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w postaci doposażenia w elektroniczne tory do transportu tarcz strzelniczych. Głosowało: 849 osób.

Mobilna Pracownia Pierwszej Pomocy – Ratujemy Życie – mobilna pracownia zostanie stworzona w celu edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki możliwości łatwego przenoszenia sprzętu, mieszkańcy będą mieli możliwość brania udziału w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Pracownia będzie służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 46 jako narzędzie praktyczne do pomocy innym. Głosowało: 556 osób.

Bytom Miastem Karate – projekt zakłada organizację wydarzenia, które będzie się składało z otwartego treningu dla osób, które nie ćwiczą karate, konkursu z nagrodami dla osób, które ukończą warsztaty, gier i zabaw oraz organizacji Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym (dla osób trenujących karate). Głosowało: 150 osób.

Ławka Joanny Gryzik – Schaffgotsch – projekt koncepcyjny instalacji artystycznej obejmuje wykonanie ławki z postacią Joanny Gryzik Schaffgotsch i posadowienie jej na zrewitalizowanym terenie w Szombierkach – pomiędzy Szkołą Podstawową nr 45 i Przedszkolem nr 39 Zielony Zakątek, na którym w latach 1841 – 1945 stał Pałac Karola Goduli, a w którym zamieszkała przyszła spadkobierczyni majątku potentata przemysłowego. Głosowało: 149 osób.

Jak kształtowało się głosowanie?

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 21 778  mieszkańców Bytomia, którzy łącznie oddali 37 519 ważnych głosów. 824 głosy zostały oddane w sposób nieprawidłowy.

Według szacunkowych kosztów realizacja wybranych projektów będzie kosztowała prawie 6 mln zł. Realizacja projektów w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024 rozpocznie się w 2024 r.