Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruda Śląska rozbrzmiewać będzie śpiewem! Noc Chórów już 25 maja

Autor: w dniu 2024-05-06

Kilkadziesiąt zespołów wokalnych występujących pod oknami mieszkańców, na skrzyżowaniach i przy zabytkach. Zbliża się V Noc Chórów w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie zaplanowano 25 maja.

Międzynarodowy Festiwal V Noc Chórów, który już 25 maja odbędzie się w Rudzie Śląskiej jest wydarzeniem niezwykłym. Nie tylko połączy pasjonatów muzyki, ale także okaże się unikalnym doświadczeniem artystycznym i społecznym. Noc Chórów to zarówno koncerty, jak i chwile refleksji nad wartością muzyki w codziennym życiu.

Prezentacje zaproszonych chórów nie mają charakteru konkursu ani rywalizacji – ich celem jest dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest on czymś naturalnym i dostępnym każdemu człowiekowi. Ważnym założeniem Nocy Chórów jest uniknięcie skojarzenia, że piękna muzyka jest dla elit, a raczej podkreślanie, że muzyka jest czymś niezwykle powszechnym – tłumacz nam dr Krzysztof Dudzik, dyrektor Artystyczny V Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej.

Liczne koncerty odbywać będą się w charakterystycznych miejscach dzielnicy Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. Śpiewu mieszkańcy posłuchają między innymi w Wieży Wodnej, w tradycyjnych śląskich Einfartach czy na Dworcu PKP Stacja "Biblioteka" w Chebziu.

 

 

Formuła Festiwalu jest niecodzienna. Tradycyjnie przyjmie on charakter spaceru, gdzie publiczność oraz śpiewacy przechadzać będą się między miejscami koncertowymi by wysłuchać licznych 20 minutowych koncertów. Chóry i zespoły wokalne zaprezentują szeroki wachlarz gatunków muzycznych – od muzyki dawnej, przez współczesne brzmienia, po jazz i muzykę sakralną. Zaprezentują się także chóry dziecięce – dodaje Kamil Gojowy,  dyrektor Organizacyjny V Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej.

Noc Chórów to także święto uczestnictwa. Każdy, kto przyjdzie, będzie miał okazję nie tylko słuchać, ale również współtworzyć muzykę. Warsztaty chóralne na Miejskim Rynku, Flashmoby oraz wspólne wykonanie "Piosenki Nocy Chórów" to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na gości. 25 maja Ruda Śląska rozbrzmiewać będzie śpiewem i wibrować radością. Start o godzinie 17:00 na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Radio Piekary jest patronem medialnym wydarzenia.