Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rusza konserwacja wieży Radiostacji Gliwice

Autor: w dniu 2023-06-19

Rozpoczęły się prace impregnacyjne drewnianej wieży Radiostacji Gliwice. Od dziś zamknięty jest zatem park rekreacyjny, w którym znajduje się pokaźnych rozmiarów zabytek.
Zapoczątkowane dziś prace konserwacyjne mają, wedle zapowiedzi, trwać do 6 października 2023 roku, do tego czasu niedostępny dla chętnych będzie park rekreacyjny wokół wieży oraz oddział Muzeum w Gliwicach.

Rusza konserwacja wieży Radiostacji

Zanim jeszcze zapoczątkowana została konserwacja, zabezpieczono teren wokół masztu oraz instalację elektryczną i teletechniczną wraz ze wszystkimi urządzeniami i okablowaniem znajdującym się na konstrukcji wieży. Co przewidują prace? Otóż w ich ramach konstrukcja będzie oczyszczona z nalotów alg i mchów, a następnie  przed dalszą degradacją zabezpieczone zostaną wszystkie elementy drewniane masztu. Ponadto wykonawca usunie ze ścian i powierzchni stóp fundamentowych wieży zanieczyszczenia organiczne i ewentualne luźne elementy betonowe, a także usprawni system odprowadzania wody spod podpór. Po wykonanych pracach teren zostanie gruntownie uprzątnięty i doprowadzony do stanu sprzed robót.

Fot. A. Zazgórnik

Mierząca 111 metrów wysokości wieża Radiostacja Gliwice przy ul. Tarnogórskiej to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. Do jej budowy wykorzystano modrzewiowe belki, które połączono mosiężnymi śrubami. Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz na Liście Pomników Historii. Jest także niemym świadkiem wydarzeń, które zapoczątkowały II wojnę światową i bez wątpienia jedną z największych wizytówek miasta. Jednak, aby przez kolejne lata cieszyła oko odwiedzających konieczna jest jej regularna impregnacja.