Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszają zapisy do Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego

Autor: w dniu 2024-03-04

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego. Chętni od dziś mogą dokonywać zapisów.

14 kwietnia w Katowicach odbędzie się kolejny Festiwal Biegowy im. Wojciecha Korfantego. Bieg na 10 km wystartuje przy pomniku patrona biegu na pl. Sejmu Śląskiego. Natomiast meta zlokalizowana będzie na Muchowcu, gdzie odbędą się także biegi dla dzieci i młodzieży. Zapisy na wydarzenie ruszają dzisiaj, tj. 4 marca o godz. 12.00.

– Każda okazja jest dobra do spędzania czasu w aktywny sposób, dlatego jako miasto wspieramy liczne wydarzenia biegowe. Przez Katowice przebiegają trasy największych biegowych imprez w regionie jak Silesia Marathon czy Silesia Półmaraton. W kwietniu natomiast organizujemy w mieście bieg Korfantego. W tym roku ponownie przyjmie on formę festiwalu łączącego rywalizację na dystansie 10 km z biegami dla młodszych mieszkańców naszego miasta odbywającymi się na krótszych dystansach – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice. – Festiwal daje nie tylko możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu w rodzinnej atmosferze, to również wyjątkowy sposób uczczenia pamięci patrona festiwalu Wojciecha Korfantego – dodaje prezydent.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. Organizator wydarzenia, katowicki MOSiR, wprowadził limity uczestników – 700 osób w biegu na 10 km i 300 miejsc w biegach dla dzieci. Zapisy startują 4 marca o godz. 12.00 i zakończą się 12 kwietnia lub z momentem wyczerpania limitów miejsc. Chęć uczestnictwa należy zgłosić wypełniając formularz on-line, który zostanie udostępniony na stronach internetowych: www.biegkorfantego.katowice.pl oraz www.dostartu.pl.

Historyczna linia startu

Festiwal odbędzie się 14 kwietnia. O godzinie 13.00 biegacze ruszą z Placu Sejmu Śląskiego, na którym znajduje się pomnik Wojciecha Korfantego. Stamtąd ulicami: Lompy, Krasińskiego, Graniczną i Sikorskiego dobiegną do Doliny Trzech Stawów, której alejkami pokonają większość trasy, by po przebiegnięciu łącznie 10 km przekroczyć linię mety na Muchowcu. Tutaj też odbędą się biegi dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną się o godz. 14.00. Biegi te odbędą się na dystansach: 50 (dla dzieci do lat 6), 100 (7 i 8 lat), 200 (9 i 10 lat), 400 (11 i 12 lat) i 600 metrów (13-15 lat) w kategoriach dziewcząt jak i chłopców.

Fot. KAW

Organizatorzy przewidzieli również nagrody w postaci pamiątkowych medali, które otrzymają wszyscy uczestnicy. Dla najszybszych zawodników przewidziane są również puchary, bony podarunkowe oraz w przypadku biegu na 10 km nagrody pieniężne.

– Zachęcamy wszystkich entuzjastów biegania do wzięcia udziału w tym wyjątkowym, sportowym święcie. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto pilnować terminu rozpoczęcia zapisów. Wierzę, że spotkamy się licznie w kwietniu i razem pobiegniemy w tym ważnym dla naszego regionu festiwalu. Do zobaczenia na starcie – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Patron festiwalu

Wojciech Korfanty jako postać ważna dla historii Katowic jest honorowany w przestrzeni miasta na wiele sposobów. Aleja Wojciecha Korfantego jest jedną z głównych arterii drogowych Katowic. Odsłonięty w 1999 roku pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego jest miejscem ważnych uroczystości o charakterze państwowym i regionalnym. Natomiast w 2018 roku, z okazji 100-lecia wystąpienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu, podczas którego upomniał się o Górny Śląsk i podkreślił jego znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego, na budynku przy ul. Reja 6 odsłonięto mural będący odzwierciedleniem portretu Wojciecha Korfantego z archiwalnej fotografii.