Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła kolejna edycja BO w Sosnowcu

Autor: w dniu 2024-05-24

Ruszył nabór do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. Mieszkańcy mogą już zgłaszać swoje propozycje. W tym roku wprowadzone pewne zmiany. Czas na zgłoszenie jest do 17 czerwca.

Podzieliliśmy miasto na 5 rejonów (wcześniej 17) w ramach, których będzie można składać projekty. Każdy z tych rejonów posiada kwotę 1,2 mln zł. Maksymalna wartość projektu, który można zaproponować to 1 mln zł. Oznacza to, że w tych rejonach mogą zostać jeszcze skierowane do realizacji projekty do kwoty 200 000 zł. To ukłon w stronę mieszkańców, którzy w czasie konsultacji wypowiedzieli się, że w związku z podwyższeniem puli w rejonach, drobniejsze projekty mogą mieć mniejsze szanse powodzenia – wyjaśnia Piotr Pluta z Wydziału Kultury i Promocji Miasta.

Pozostaje tradycyjnie Strefa Ogólnomiejska w ramach której można w tym roku składać projekty o wartości do 2 mln zł. Dotychczas maksymalną kwotą był 1 mln zł.

5 rejonów to:

Rejon I – Milowice, Pogoń, Stary Sosnowiec

Rejon II – Centrum, Środula, Sielec, Kukułek, Andersa

Rejon III – Zagórze Północ, Zagórze Południe

Rejon IV – Klimontów, Dańdówka, Kalinowa, Bobrek, Niwka, Modrzejów, Jęzor, Bór

Rejon V – Kazimierz Górniczy, Porąbka, Juliusz, Ostrowy Górnicze, Maczki, Kolonia Cieśle

Każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na wiek, może złożyć maksymalnie 3 projekty do Budżetu Obywatelskiego. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów. A same pomysły można zgłaszać: elektronicznie, osobiście w Wydziale Kultury i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu oraz pocztą.

Dodatkowo wracamy do pomysłu Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Przedszkolnego Budżetu Obywatelskiego czyli idei, którą realizowaliśmy w latach 2017-2019. To świetny pomysł, aby wprowadzać postawy obywatelskie już od najmłodszych lat. Jak do tej pory byliśmy jedynym miastem w Polsce, które realizowało to w tak szerokim zakresie. Szkoły oraz przedszkola zgłaszają chęć uczestnictwa do Wydziału Kultury i Promocji Miasta, a następnie na podstawie regulaminu przeprowadzają w swoich placówkach nabór projektów oraz głosowanie, które pokrywa się terminowo z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim. Kwota przeznaczona na obydwa budżety to razem 600 000 zł. Na podstawie ilości placówek oświatowych daje to orientacyjną kwotę ok. 6 000 zł na każdą placówkę – dodaje Piotr Pluta.

Łącznia kwota przeznaczona na wszystkie działania związane z Budżetem Obywatelskim w tym roku to 8,6 mln zł. To o milion zł więcej niż w ubiegłym roku.

W ramach poprzednich dziesięciu edycji zrealizowano ponad 380 projektów m.in. 58 placów zabaw, 11 boisk sportowych, 34 siłownie na świeżym powietrzu, 29 modernizacji parków i skwerów. W ubiegłorocznej edycji złożono ponad 160 projektów, a w głosowaniu udział wzięło prawie 25 000 sosnowiczan.

Wszystkie dokumenty, informacje i zasady – www.obywatelski.sosnowiec.pl

Foto i źródło: UM Sosnowiec