Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła modernizacja oświetlenia ulicznego w Tarnowskich Górach

Autor: w dniu 2023-07-26

Mieszkańcy Tarnowskich Gór jeszcze w tym roku będą korzystać z nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia ulic. Ruszyła modernizacja sieci oświetleniowej.

Do wymiany jest ponad 6,5 tys. opraw sodowych, a dodatkowo pojawi się też niemal tysiąc nowych punktów świetlnych. Po modernizacji, zużycie energii elektrycznej potrzebnej na oświetlenie miasta, spadnie o niemal 60 procent.

– Samorządowcy, którzy decydują się na współpracę z nami w zakresie modernizacji oświetlenia wiedzą, że taka inwestycja jest w stanie diametralnie zmienić wizerunek okolicy. To determinuje rozwój ekonomiczny takich miejsc dzięki zwiększeniu atrakcyjności dla inwestorów prywatnych, wzrostowi frekwencji turystów czy zainteresowania inwestycjami budowlanymi na terenie gminy. Do tego dochodzi kwestia świadomości ekologicznej, a inwestycja w LED-y wpisuje się idealnie w ten trend – przekonuje Piotr Apollo, prezes Tauron Nowa Energia.

Przed modernizacją sieć oświetleniowa na terenie Tarnowskich Gór składała się z 6,5 tys. opraw o mocy 661 kW. Pamiętając, że miasto zapewnia mieszkańcom oświetlenie dróg i terenów publicznych przez 4150 godzin rocznie, to z wyliczeń wynika, że w skali 12 miesięcy system w tej konfiguracji zużywa 2 743 150 kWh (2 743,15 MWh).

Po modernizacji gminne przestrzenie publiczne oświetlać będzie niemal 7400 opraw LED-owych, których moc sumaryczna wyniesie 265,5 kW! Roczny pobór energii elektrycznej wyniesie zatem 1 101 825 kWh (1 101,8 MWh). Dzięki tej inwestycji wyraźnie zmniejszy się także emisja CO2 do atmosfery – z niemal 2100 ton rocznie do niespełna 710 ton.

– Dążymy do tego, żeby oświetlenie będące własnością TAURONA spełniało najwyższe możliwe standardy sprawności i bezpieczeństwa. Od kilku lat sukcesywnie zastępujemy przestarzałą sodę energooszczędnymi LED-ami, dlatego do końca roku jedna piąta wszystkich latarni będących naszą własnością ma posiadać nowoczesne źródło światła – mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie, spółki która obsługuje oświetlenie drogowe na terenie czterech województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Korzyści dla mieszkańców i samorządu

Modernizacja oświetlenia przynosi korzyści – o czym przypominają przedstawiciele Taurona – przede wszystkim dla mieszkańców, bo wzrasta poziom bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po ulicach miast. Zyskuje również samorząd, wyraźnie redukując opłaty z tytułu zużycia energii elektrycznej na potrzeby doświetlenia miejsc publicznych oraz TAURON zarządzając praktycznie bezobsługowym i bezawaryjnym systemem oświetleniowym.

Oprawy sodowe na terenie gminy Tarnowskie Góry w większości pochodzą z lat 90-tych ubiegłego wieku. Ich poliwęglanowe klosze są już pożółkłe i zmatowiałe, a to znacznie obniża ich wydajność. Inna kwestia to fakt, że dla budowy sieci oświetleniowych w latach 90-tych nie obowiązywały żadne normy i przepisy regulujące sposób oświetlania miejsc publicznych. Te weszły w życie dopiero w 2005 roku, dlatego wcześniej oprawy montowane były m.in na zbyt krótkich wysięgnikach, na co drugim słupie czy pod niewłaściwym kątem, powodując zjawisko olśnienia.

Po modernizacji, której finał spodziewany jest w grudniu tego roku, oświetlenie na trenie gminy Tarnowskie Góry będzie spełniało wszystkie obowiązujące normy dla tego typu instalacji.

Trend polegający na wymianie oświetlenia sodowego na LED wpisuje się w koncepcję Zielonego Zwrotu TAURONA, która zakłada inwestowanie w technologie zeroemisyjne lub takie, które charakteryzują się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

TAURON jest właścicielem 700 tysięcy punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie ponad 600 gmin na południu Polski.