Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła Śląska Pielgrzymka Biegowa! Przed uczestnikami daleka droga

Autor: w dniu 2023-10-11

Biegacze mają przed sobą daleką drogę, ale przyświeca im ważny cel. Chcą upamiętnić Papieża-Polaka. Dla niektórych pokonanie tej trasy stało się już tradycją.

Siemianowice Śląskie – Watykan. Trasę licząca około 1500 kilometrów pokonają na własnych nogach maratończycy ze Śląska. Dziś wystartowała XXXV Śląska Pielgrzymka Biegowa po Europie. Kilkunastu zawodników swoim biegiem chce uczcić 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II.

-W tym roku ruszamy z Siemianowic. Jest to śląska pielgrzymka. Dystans 1500 kilometrów grupa 15-osobowa pokona w ciągu 5,5 dnia. 16 października o 13.15 wbiegamy na Plac Świętego Piotra. Nie ma tu nikogo, co zaczął biegać wczoraj. To są ludzie, którzy biegają wiele lat. Są sprawdzeni. Musieli zaliczyć kilka maratonów, by w tej sztafecie się znaleźćmówi kierownik sztafety, August Jakubik.

Przybliża też, jak będą przebiegać kolejne dni tej biegowej wyprawy, bo ta nie jest prosta, a przed doświadczonymi biegaczami wymagające zadanie.

-Nie ma żartów. Każdy musi w ciągu każdego dnia pokonać 6 zmian 5-kilometrowych. Łatwiej jest przebiec 30 kilometrów "w kawałku", tu przebiega się 5 kilometrów, czeka się na swoją zmianę – kolejne wyjście – przybliża formułę biegu Jakubik.

Fot. G. Kokott-Drzyzga

Jak będzie przebiegać, co szczególnie ważne, ostatni odcinek wyprawy biegowej?

-Końcowy, ostatni odcinek, 6 kilometrów, biegniemy wspólnie przez teren Rzymu i całą grupą, pełną ławą, wbiegamy na Plac Św. Piotra. To będzie najbardziej przyjemny moment. Oczywiście w Austrii musimy pokonać Alpy. Jeszcze nikt nie wie, komu to trafi. Trafi komuś wbiec na wysokość  niemalże 2000 metrów, komuś trafi zbiec z tej górki, mamy jeszcze Apeniny po drodze, ale zawsze mówię, że natura jest sprawiedliwa – jak da, to i odbierze – kwituje Jakubik

Każdego dnia biegacze będą pokonywać dystans około 300 kilometrów. Jak mówią naszej reporterce Gabi Kokott-Drzyzdze, są na dobrze przygotowani i gotowi na kolejne wyzwanie.

Dla kierownika sztafety Augusta Jakubika będzie to już siódma pielgrzymka biegowa do Watykanu. Pierwszy raz dystans ze Śląska do Rzymu pokonał w 1993 roku i od tego czasu co 5 lat kontynuuje tradycję.