Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła zbiórka dla żołnierzy z Tarnopola

Autor: w dniu 2023-04-19

Chorzowianie po raz kolejny prowadzą zbiórkę dla miasta partnerskiego w Ukrainie. Tym razem wspólnie z Centrum Rehabilitacji Ofiar Wojny w Tarnopolu zbierają używane urządzenia elektroniczne, które posłużą ukraińskim żołnierzom na froncie.

Zbiórka rozpoczęła się 17 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. Od dziś dodatkowym miejscem, gdzie można przynosić te rzeczy, będzie Urząd Miasta Chorzów.

Zbiórka dla żołnierzy z Tarnopola – co jest potrzebne?

Co jest szczególnie potrzebne? Jak informują organizatorzy zbiórki to powerbanki (minimum 20 000 mAh), używane telefony, tablety, laptopy i stare ładowarki. Sprzęt elektroniczny może być używany i zepsuty. Ten ostatni naprawią wolontariusze. Gdzie można przynosić rzeczy?

Centrum Inicjatyw Społecznych
Adres: 3 Maja 18, 41-500 Chorzów

poniedziałek, wtorek i piątek: 7:00 – 15:00
środa, czwartek: 7:00 – 19:00

Urząd Miasta Chorzów
Adres: Rynek 1, 41-500 Chorzów
poniedziałek, wtorek i środa: 7:30 – 15:00
czwartek: 7:30 – 17:00
piątek: 7:30 – 13:00

– Chorzowianie już niejednokrotnie dowodzili swojej ofiarności i szczodrości – mówi Anna Rabko, organizatorka zbiórki z Centrum Rehabilitacji Ofiar Wojny w Tarnopolu. – W zbiórkę chętnie włączył się Urząd Miasta, a także Centrum Inicjatyw Społecznych czy II Liceum Ogólnokształcące im. J. Ligonia – dodaje.

Anna Rabko w chwili wybuchu wojny była w Ukrainie. Przed jej domem spadła bomba. Część jej rodziny została na miejscu, by walczyć. Ona w obawie o swoje życie postanowiła przyjechać do Polski. Jest artystką. By pomóc tym, którzy zostali w ojczyźnie, sprzedaje prace swojego autorstwa i tłumaczy. Po raz kolejny postanowiła zorganizować zbiórkę i zebrać te najpotrzebniejsze dla nich rzeczy. Mieszkańcy Chorzowa od wybuchu wojny w Ukrainie zbierają dary, które następnie trafiają do naszych sąsiadów. Tylko w ciągu kliku pierwszych dni od napaści Rosji zebrano co najmniej 30 ton najpotrzebniejszych rzeczy.

Jak rozpoczęła się akcja?

Wszystko zaczęło się od zbiórki w Centrum Integracji Międzypokoleniowej i kilku tirów, które pojechały do Ukrainy m.in. z artykułami medycznymi i żywnością. Miasto udzieliło Tarnopolowi pomocy materialnej oraz zorganizowało specjalną zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukrainy. Chorzowskie szkoły przyjęły kilkuset uczniów z Ukrainy, a Powiatowy Urząd Pracy organizował targi pracy dla społeczności ukraińskiej, która zdecydowała się zostać w mieście na dłużej.

W pomoc Ukrainie zaangażowali się też chorzowscy lekarze. Doktor Bartłomiej Osadnik – lekarz Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie i prezes Fundacji Afriquia, przewoził leki i sprzęt medyczny w ramach pomocy humanitarnej Ukrainie. Transport trafił do Tarnopola i Lwowa. Uruchomiona wczoraj zbiórka jest dowodem na to, że chęć pomocy nie słabnie.