Rzeczodzielnia już działa. Bytom daje rzeczom drugie życie

Autor: w dniu 2025-07-04

Nie jedna, a dwie Rzeczodzielnie działają już na terenie Bytomia. To nowa, miejsca inicjatywa dzięki której mieszkańcy mogą dać drugie życie niepotrzebnym, ale wciąż sprawnym przedmiotom. 

W Bytomiu ruszyła Rzeczodzielnia – nowa miejska inicjatywa, dzięki której mieszkańcy mogą dać drugie życie niepotrzebnym, ale wciąż sprawnym przedmiotom. Od 1 lipca działa główny punkt Rzeczodzielni przy miejskim Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Z kolei 4 lipca otwarto filię w śródmieściu na terenie przyszłej siedziby Bytomskich Wodociągów przy ul. Zabrzańskiej.

Zasada jest prosta: zamiast wyrzucać meble, książki, sprzęt domowy, ubrania czy zabawki, które wciąż są w dobrym stanie, można je zostawić w Rzeczodzielni. Ktoś inny może je bezpłatnie zabrać i dalej z nich korzystać.

– Chcemy, aby Bytom był miastem, które myśli długofalowo, rozwija się w sposób zrównoważony i z szacunkiem dla środowiska. Rzeczodzielnia to inicjatywa, która nie tylko ogranicza ilość odpadów, ale przede wszystkim buduje społeczną odpowiedzialność i zachęca mieszkańców do bardziej świadomych wyborów – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

 

Jak to działa?

Do Rzeczodzielni można przynieść m.in. sprawne zabawki, książki, sprzęt domowy, naczynia, ubrania czy meble – pod warunkiem, że są czyste, kompletne i gotowe do ponownego użycia. Warto pamiętać, że w punktach Rzeczodzielni nie będzie przyjmowana żywność, leki, środki higieniczne oraz rzeczy dla niemowląt, takie jak gryzaki, smoczki czy butelki.

– Każdy, kto chce oddać przedmiot, wypełnia krótkie oświadczenie. Pracownik sprawdza wizualnie, czy rzecz nadaje się do dalszego użytku. Jeśli tak – trafia na półkę Rzeczodzielni. Osoba odbierająca przedmiot także wypełnia oświadczenie, potwierdzając, że zna stan przedmiotu. Cały proces jest bezpłatny, prosty i bezpieczny, a sama inicjatywa jest związana z realizowaną przez Bytomskie Wodociągi polityką społecznej odpowiedzialności biznesu – tłumaczy Dorota Rogosz, prezes Bytomskich Wodociągów.

 

Główny punkt Rzeczodzielni na terenie PSZOK przy al. Jana Pawła II 10 jest otwarty od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 18:00, a w soboty od godz. 9:00 do 13:00. Z kolei filię przy ul. Zabrzańskiej 1 można odwiedzić w każdy piątek od godz. 12:00 do godz. 18:00.