Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Senat wypowiedział się w sprawie języka śląskiego. Podjęto decyzję

Autor: w dniu 2024-05-09

Najpierw Sejm, a teraz Senat zajęły stanowisko wobec uznania języka śląskiego za język regionalny. Wiadomo, jak zagłosowali senatorowie w sprawie, która nieustannie budzi duże emocje zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników tego zagadnienia.

Ci, dla których ważna jest kwestia uznania języka śląskiego za język regionalny mają dzisiaj powody do zadowolenia. W sprawie głos zabrał dziś Senat, po tym, jak 26 kwietnia do sprawy ustosunkowali się posłowie.

Senat zagłosował w sprawie języka śląskiego

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw. Za głosowano 57 senatorów, przeciw było 29, a dwóch wstrzymało się od głosu. "Ustawa nadaje etnolektowi śląskiemu status języka regionalnego" – napisano w mediach społecznościowych Senatu:

Do zagadnienia związanego z dzisiejszym głosowaniem w Senacie odniósł się Łukasz Ściebiorowski – Poseł na Sejm RP:

Do sprawy odniosła się także posłanka Monika Rosa:

W związku z językiem śląskim w sieci pojawiają się, zresztą nie od dziś, komentarze odnoszące się do zagadnienia:

Teraz podstawowym pytaniem, które pojawia się w przestrzeni publicznej jest to związane z krokami, które podejmie Prezydent RP. "Przez Andrzejem Dudą ważny sprawdzian" – pisze w mediach społecznościowych europoseł Łukasz Kohut: