Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Seniorka z Rudy Śląskiej padła ofiarą oszustów, ale… wszystko skończyło się dobrze

Autor: w dniu 2024-03-08

Policjanci z Rudy Śląskiej wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali członka grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy metodami "na policjanta" i "lekarza" od seniorów. Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po odbiorze pieniędzy od rudzianki. Pieniądze, dzięki działaniom policjantów, zostały odzyskane, zanim seniorka zorientowała się, że to oszustwo.

W połowie tygodnia na telefon starszej mieszkanki Rudy Śląskiej zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako lekarz. Poinformował seniorkę, że bliski członek jej rodziny ma poważne problemy ze zdrowiem i bez drogiego leczenia nie uda się mu przeżyć. Następnie "lekarz" zażądał od seniorki dużej sumy w zamian za lek, który nie jest refundowany. Zdenerwowana kobieta, przejęta losem najbliższej, zdołała przygotować 32 tysiące złotych, które następnie – zgodnie z poleceniem rozmówcy – przekazała współpracownikowi lekarza w papierowej torebce. Starszą panią po kilkunastu minutach odwiedzili policjanci, którzy poinformowali ją, że padła ofiarą oszustów, ale jej pieniądze zostały odzyskane w całości.

Został złapany, gdy tylko wyszedł z budynku

Śląscy kryminalni wspomagani przez policjantów z Rudy Śląskiej zatrzymali 40-letniego mieszkańca Lubelszczyzny, natychmiast po wyjściu z budynku, w którym mieszkała seniorka. Zebrane wcześniej, w trakcie realizacji sprawy, informacje, w tym rysopis i inne dane na temat "kuriera" pozwoliły na obserwację jego poczynań. Kluczowa okazała się współpraca z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzięki temu odbierający od seniorów pieniądze, współpracownik grupy przestępczej, został zatrzymany. Policjanci odzyskali również 32 tysiące złotych, czyli całą kwotę, którą mogła stracić seniorka.

Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty, a wczoraj decyzją rudzkiego sądu został tymczasowo aresztowany. Najbliższe trzy miesiące, w których trakcie śledczy będą kompletować materiał dowodowy i przesłuchiwać świadków, oszust spędzi w więziennej celi.

Policjanci po raz kolejny apelują, by nie przekazywać nieznajomym osobom żadnych pieniędzy!