Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Złapano sprawców rozboju i złodziei auta

Autor: w dniu 2024-03-08

Dzielnicowi ze Skoczowa zatrzymali dwóch 19-latków, podejrzanych o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia na terenie miejscowości Nowa Wieś. Poszukiwani przez policjantów z Kęt mężczyźni ukrywali się na terenie Skoczowa w skradzionym samochodzie. Za przestępstwo rozboju grozi im kara do 20 lat więzienia.

We wtorek dzielnicowi skoczowskiego komisariatu otrzymali informacje, które wskazywały na to, że na terenie miasta mogą przebywać sprawcy rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, do którego doszło dwa dni wcześniej na terenie miejscowości Nowa Wieś (powiat oświęcimski).

Sprawcy rozboju i złodzieje aut złapani

Do zdarzenia doszło dokładnie nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4.03.2024) po godzinie 22. Wówczas policjanci z Komisariatu Policji w Kętach zostali powiadomieni o rozboju z użyciem noża na dwóch nastolatkach z gminy Kęty. Funkcjonariusze udali się do Nowej Wsi, gdzie miało miejsce zdarzenie. W rozmowie z pokrzywdzonymi ustalili, że 16 i 17-latek zostali zaczepieni przez dwóch napastników, którzy zamierzali ukraść ich telefony komórkowe. Gdy nastolatkowi odmówili, sprawcy wyciągnęli nóż. Wtedy jeden z chłopaków oddał telefon. Przestępcy "zaoferowali" pokrzywdzonemu możliwość odkupienia telefonu za 200 zł. Chłopak nie miał przy sobie pieniędzy. Sprawcy, zabierając telefon, zbiegli z miejsca zdarzenia.

Następnie kęccy funkcjonariusze otrzymali kolejne zgłoszenie, które tym razem dotyczyło kradzieży samochodu dostawczego marki Peugeot. Pojazd skradziono z terenu posesji. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że niedaleko posesji byli widziani dwaj mężczyźni. Właściciel pojazdu opisał ich wygląd. Wszystko wskazywało na to, że to osoby odpowiedzialne za rozbój na nastolatkach.

W ciągu kilku godzin policjanci ustalili personalia obu sprawców mających związek z tymi przestępstwami. Byli to dwaj 19-letni mieszkańcy gminy Kęty. W trakcie tych czynności policjanci ustalili, że podejrzani przebywają na terenie Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Informację tę przekazali policjantom z Komisariatu Policji w Skoczowie.

Dzielnicowi ze Skoczowa dzięki rozpoznaniu terenu wytypowali miejsca, które warto było sprawdzić w pierwszej kolejności. Doświadczenie ich nie zawiodło. Niedługo po otrzymaniu informacji, w Skoczowie na ulicy Sportowej, zauważyli pojazd podobny do poszukiwanego. Sprawdzenie dostawczego peugeota w policyjnych bazach potwierdziło fakt, że jest on poszukiwany jako utracony w wyniku przestępstwa. Policjanci z zachowaniem ostrożności sprawdzili wnętrze pojazdu. Okazało się, że podejrzani o przestępstwo próbowali ukryć się w przestrzeni ładunkowej za kanapą pasażerów. Dzielnicowi zatrzymali sprawców rozboju. Podczas przeszukania pojazdu ujawnili również przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa. Odzyskany przez policjantów wart 60 000 samochód złotych został przekazany właścicielowi.

Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, wymuszenie zapłaty tzw. okupu w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy oraz kradzież samochodu dostawczego. Dodatkowo sprawcy odpowiedzą również za kradzież mienia, ponieważ policjanci ustalili, że w drodze z Kęt do Skoczowa, z terenu placu budowy dokonali kradzieży zamiatarki.

W środę (6.03.2024 r.) po południu obaj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Natomiast następnego dnia rano trafili przed oblicze sędziego, który na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Tego samego dnia funkcjonariusze osadzili ich w jednym z aresztów śledczych.

Aktualnie policjanci weryfikują czy podejrzani mają związek z innymi podobnymi czynami. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności.