Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Siemianowice Śląskie: Szkolną teorię zamieniły na praktykę

Autor: w dniu 2024-02-22

Odwiedzają szkoły, przedszkola i zakłady pracy. Wszystko po to, by szkolić z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich, teorię zastępują praktyką za sprawą udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii".

W praktyczny sposób uczą udzielania pierwszej pomocy. Spotykają się z seniorami, z dziećmi w przedszkolach i w szkołach oraz z dorosłymi w zakładach pracy. Chodzi o to, by dotrzeć do jak największej liczy osób.

-Faktycznie trochę teorii w szkole odpuściłyśmy… Aczkolwiek nie zwalnia to nas z przedmiotów – musimy więc nadrabiać. Byłyśmy jednak świadome tego wyboru i jesteśmy gotowe trochę się poświęcić. Szkolimy zaczynając od numerów alarmowych. Próbujemy nakłonić ludzi do pomocy – nie tylko do obserwowania i nagrywania telefonem komórkowym. Nakłaniamy do zadzwonienia na pogotowie, nie oddalania się – Mówią nam uczennice klasy ratowniczej II LO w Siemianowicach Śląskich.

W ramach projektu EDU-MOC nie tylko przeprowadzane są bezpłatne warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, ale i zorganizowana została internetowa zrzutka. Dziewczyny chcą zebrać pieniądze na zakup i instalację stacji AED w budynku liceum. Podobnej stacji w okolnicy nie ma, a jak wiadomo jest to sprzęt ratujący życie.