Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Sikorak” najbardziej filmowym miejscem w województwie

Autor: w dniu 2023-06-21

"Sikorak", czyli IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu, zostało docenione przez filmowców. Zabytkowy gmach ma liczne walory estetyczne. 

W niedzielę, 18 czerwca w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbyła się gala 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. Ogłoszono wówczas zwycięzców dwóch tegorocznych plebiscytów filmowych organizowanych w naszym regionie przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission.

"Sikorak" zwyciężył dzięki głosom internautów

Głosami internautów tytuł "Śląskiej Lokacji Filmowej 2023" otrzymało IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu. "Sikorak" otrzymał tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023. W ramach nagrody Silesia Film przygotuje spot promujący IV Liceum Ogólnokształcące, który będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Jeden z architektonicznych symboli Bytomia – secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, a obecnie siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego, to miejsce z filmowym potencjałem. Gmach przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W 1977 roku został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.

Doceniono nie tylko gmach szkoły

Budynek, w którym mieści się szkoła nie jest jedynym laureatem plebiscytu. Ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego został – nakręcony w Bytomiu "Lombard" Łukasza Kowalskiego. Wcześniej film otrzymał mnóstwo nagród na polskich i światowych festiwalach, m.in. Orła – Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego, Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i wyróżnienie specjalne na festiwalu "L'Europe Autour de l'Europe" w Paryżu.

Specjalne wyróżnienie dla "Mecenasa Sztuki Filmowej w Województwie Śląskim" otrzymał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.