Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Silny wiatr i burze w regionie. Służby podsumowują interwencje

Autor: w dniu 2024-03-24

Silny wiatr i ulewy przeszły nad regionem. Zmienne warunki atmosferyczne sprawiły, że sporo pracy mieli strażacy w różnych częściach województwa śląskiego. 

Po przejściu frontu atmosferycznego, który odnotowano wczoraj w godzinach popołudniowych, aż do dzisiejszego poranka Państwowa Straż Pożarna odnotowała na terenie województwa 452 interwencje. Najwięcej w powiatach: cieszyńskim (54), bielskim (41), a także w Katowicach (32), Gliwicach (31) i powiecie pszczyńskim (25). Jakie zniszczenia odnotowano?

Silny wiatr i burze w regionie. Zerwane dachy i utrudnienia w komunikacji

Uszkodzonych zostało, jak informują służby, 10 budynków. W Wojkowicach (pow. będziński) uszkodzony został dach z blachodachówki na powierzchni 40m2 na budynku Szkoły Podstawowej nr 1. W Kończycach Wielkich w powiecie cieszyńskim podmuchy zerwały fragment dachu kościoła, zaś w Lędzinach uszkodzony został, na powierzchni 16 metrów kwadrtowych, dach budynku jednorodzinnego. Podobnych zdarzeń było więcej, jednak ich skala – o wiele mniejsza.

W miejscowości Podlesie (pow. częstochowski) doszło do poderwania i zniszczenia metalowej hali magazynowej o wymiarach 6 m x 30 m. Dodatkowo w wyniku zdarzenia zostały uszkodzone dwa pojazdy znajdujące się na tej posesji.

Utrudnienia na drogach i szlakach kolejowych

Na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór, na drodze DK11 występowały duże utrudnienia. W godz. od 16:30 do 17:40 droga pozostawała całkowicie nieprzejezdna z uwagi na zerwane przewody energetyczne. Na trzech odcinkach szlaków kolejowych w województwie występowały utrudnienia w ruchu pociągów.

Na szlaku kolejowym Tychy – Kobiór utrudnienia związane było z przewróconym drzewem, które znalazło się na torze 1, który był zamknięty od godz. 15:05. Ruch pociągów prowadzony po torze nr 2. Przed leżącym drzewem zatrzymał się pociąg Kolei Śląskich relacji Katowice – Żywiec. Utrudnienia trwały do godz. 18:04.

Utrudnienia wystąpiły też na trasie Katowice Ligota – Mikołów Jamna, gdzie drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną. W przewracające się drzewo wjechał pociąg Kolei Śląskich relacji Racibórz – Katowice. Tor zamknięty od godz. 15:26. Wstrzymany ruch pociągów. Pociągi pasażerskie kierowane były drogą okrężną. Utrudnienia trwały do godz. 21:47.

Powiat cieszyński, szlak kolejowy jednotorowy Kaczyce – Cieszyn Marklowice. Pochylony słup trakcyjny na sieć trakcyjną. Tor szlakowy zamknięty od godz. 15:13, wstrzymany ruch pociągów. Przewoźnik Koleje Śląskie wprowadził zastępczą komunikacje autobusową. Utrudnienia trwały do godz. 23:58.

W dniu 23.03.2024 r., na terenie województwa śląskiego w szczytowym momencie bez prądu pozostawało 7221 odbiorców. Na godz. 6:00 dn. 24.03.2024 r. pozbawionych dostaw prądu jest 651 odbiorców w Rybniku. Planowane usunięcie awarii – godz. 08:00 dn. 24.03.2024 r.