Śląsk na nowo. Odkrywamy najświeższe atrakcje turystyczne regionu
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-07-16
Śląsk to piękny, popularny wśród turystów region, który potrafi zaskakiwać i to nie tylko osoby z zewnątrz. Jego mieszkańcy również chętnie korzystają z dostępnych w okolicy atrakcji, a szczególne zainteresowanie wzbudzają te najnowsze, które pozwalają im odkrywać nieznane oblicze swojej "małej ojczyzny". W ostatnich latach i miesiącach do szerokiego grona śląskich atrakcji dołączyły dwie zupełnie nowe propozycje, które pozwalają spędzić wolny czas na Śląsku w jeszcze bardziej ciekawy, urozmaicony sposób. W jakich lokalizacjach na Śląsku należy ich szukać?
Nowe atrakcje turystyczne na Śląsku i uroki turystyki lokalnej
Z roku na rok w naszym kraju przybywa atrakcji turystycznych. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększenie walorów wypoczynkowych regionu oraz skłonienie kolejnych turystów do spędzenia na jego terenie urlopu, lecz także zachęcenie samych jego mieszkańców do odbywania bliższych i dalszych podróży po swoich rodzinnych okolicach. Nowe atrakcje turystyczne Śląska można bowiem odkrywać zarówno bez potrzeby planowania urlopu, jak i połączyć wizytę w nich z dłuższym wypoczynkiem poza domem.
Dzięki możliwościom, jakie współczesnym turystom daje internet, znalezienie zakwaterowania jest dziś bardzo proste i to bez względu na to, czy interesują nas apartamenty Zakopane, czy planujemy wybrać się na urlop do sąsiedniej miejscowości! Noclegi zarówno blisko, jak i daleko od domu można bowiem wyszukać i zarezerwować online na Nocowanie.pl – największym polskim portalu z rezerwacjami obiektów turystycznych w Polsce i za granicą. Z kolei sam Śląsk oraz dostępne na jego terenie atrakcje skutecznie udowadniają, że nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec Polski, aby spędzić wolny czas w przyjemnej, obfitującej w rozrywki atmosferze!
Egzotarium w Sosnowcu. Nowa atrakcja turystyczna dla miłośników fauny i flory
Pierwsza nowa atrakcja, która czeka na turystów ze Śląska to Egzotarium w Sosnowcu – nowoczesny obiekt, który pozwala swoim gościom na odbywanie przyrodniczych podróży po całym świecie bez potrzeby opuszczania rodzinnego regionu. To wyjątkowe miejsce na Śląsku, które z pewnością zachwyci każdego miłośnika świata przyrody. Egzotarium funkcjonuje od końca 2023 r., a głównym celem jego powstania było zaprezentowanie szerokiej publiczności różnorodności biologicznej przyrody z różnych zakątków globu oraz promocja śląskich bogactw natury.
Na turystów czeka tu sala edukacyjna, która pozwala na zgłębianie tajników świata przyrody za pomocą takich nowoczesnych przyrządów, jak m. in. mikroskopy, komputery i systemy multimedialne. Do ich dyspozycji jest także minikino, w którym wyświetlane są filmy edukacyjne poświęcone tematyce przyrodniczej i ekologicznej. W obiekcie odbywają się ponadto wystawy, warsztaty edukacyjne, działa także klimatyczna kawiarnia, w której można zatrzymać się na słodkie co nieco i odpocząć od wrażeń towarzyszących odkrywaniu kolejnych zasobów obiektu.
Planetarium Śląskie w Śląskim Parku Nauki w Chorzowie
Również od 2023 r. turyści mogą korzystać z atrakcji dostępnych w odnowionym Planetarium Śląskim. To nowoczesny obiekt zlokalizowany w samym sercu Parku Śląskiego w Chorzowie. Mieści się dokładnie w tym samym miejscu i budynku, w którym od 1955 r. funkcjonowało najstarsze planetarium w Polsce – duma nauki czasów PRL. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa gratka dla miłośników astronomii, nauki i kosmosu. Uwagę przyciąga już sam budynek planetarium i jego kopuła o średnicy 23 metrów, pokryta iskrzącą się w słońcu blachą aluminiową.
W ramach prac modernizacyjnych planetarium zyskało 25-metrową wieżę widokową, z której świetnie widoczna jest panorama Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Na zwiedzających w środku czekają pokoje klimatyczne, które pozwalają na własnej skórze odczuć, jak zmiana wilgotności powietrza wpływa na odczuwanie temperatury, kolumna pogodowa wytwarzająca zjawiska atmosferyczne takie, jak m. in. deszcz, śnieg, mgła, a nawet tornado, a także symulator lotu w kosmos pozwalający przeżyć emocje towarzyszące astronautom wybierającym się w przestrzeń kosmiczną. W sali projekcyjnej znalazł się nowoczesny projektor wyświetlający obraz o rozdzielczości 8K, który pozwala na odtwarzanie rzeczywistego wyglądu nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament.
Oprócz tego, w zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem, kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna oraz stacja sejsmologiczna. Ponadto, w obiekcie regularnie odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne, a na odwiedzających czeka także Bistro pod Gwiazdami – lokal gastronomiczny z szeroką ofertą dań i przekąsek.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.