Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Śląskie familoki doczekały się publikacji!

Autor: w dniu 2023-01-05

56 patronackich osiedli robotniczych opisuje w swojej książce historyk, Michał Bulsa. Publikacja jest skarbnicą wiedzy o słynnych śląskich familokach.

Słynny śląski familok – czym jest? Kto i dla kogo go zbudował? Kto w nim mieszka? – na te pytania w książce "Patronackie Osiedla Robotnicze" odpowiada Michał Bulsa – historyk, archiwista, muzealnik, od 2019 roku pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Widok ceglanego domu wielorodzinnego to jedno z pierwszych skojarzeń, dotyczących przemysłowego Górnego Śląska. Ale czy na pewno słuszne? W pierwszym tomie publikacji czytelnicy poznają świat robotniczych osiedli budowanych w XIX i XX wieku – ich historię, wygląd, architekturę i mieszkańców. Oprócz typowego familoka i ceglanych kamienic, tworzących całe miejskie kwartały, dostrzegą także inne budynki – domy o śnieżnobiałych ścianach ulokowane w ogrodach – przywołujące krajobraz sielskiej wsi. Odkryją, czym jest "patronackie osiedle robotnicze", a także kim jest ów "patron", który dbał, by na terenie osiedla stworzyć mikroświat. W tej przestrzeni robotnik rodził się, uczył, pracował, spędzał niemal całe swoje życie, mając w pobliżu wszystko co potrzebne.

W ciągu ostatnich 200 lat na terenie Górnego Śląska powstało ponad 200 patronackich osiedli i kolonii robotniczych

Znaczna część z nich już nie istnieje, bądź zachowała się tylko częściowo. W tej książce opisano wybrane osiedla w Boruszowicach, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach i Zabrzu. Dla mieszkańców tych osiedli i kolonii ta bogato ilustrowana publikacja może stać się pretekstem do wspomnień oraz do zachowania pamięci o miejscach, które powoli znikają z miejskiego krajobrazu. Dla czytelników spoza regionu będzie impulsem do odkrywania nowych odmiennych przestrzeni.

Autor, korzystając z bogatych zbiorów archiwów, muzeów i bibliotek, informacje o historii osiedli, ich architekturze i aktualnym stanie wzbogacił licznymi, mapami, rycinami, pocztówkami oraz archiwalnymi zdjęciami.

Publikacja "Patronackie osiedla robotnicze. Tom 1. Górny Śląsk" została wydana pod koniec roku 2022 przez Wydawnictwo Księży Młyn. W panach jest już drugi tom, który będzie opowiadał o osiedlach w Zagłębiu Dąbrowskim oraz o osiedlach z południowej części obecnego województwa śląskiego, zlokalizowanych na terenie powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

Radio Piekary jest patronem medialnym publikacji.