Teraz gramy:

Title

Artist
Background

SOR w WSS nr 5 otwarty po modernizacji

Autor: w dniu 2023-06-09

Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z Izbą Przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu otwarty po modernizacji. 
Oficjalne otwarcie zmodernizowanej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im Św. Barbary w Sosnowcu odbyło się 7 czerwca. Dzięki gruntownemu remontowi Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z Izbą Przyjęć spełniają teraz najwyższe standardy jakości.

SOR i Izba Przyjęć w WSS nr 5 otwarte po modernizacji

Kilkumiesięczne prace prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu dobiegły końca. Pomieszczenia otwarto oficjalnie z udziałem dyrekcji i przedstawicieli zarządu województwa śląskiego.
-Pracom remontowym podlegał obszar Izby Przyjęć, triażu i rejestracji pacjentów SOR oraz obszar segregacji medycznej. W ramach tego powstały nowoczesne przestrzenie, które mają bezpośrednie przełożenie na komfort pobytu pacjentów i jakość udzielanych świadczeń medycznych. Nasz szpital posiada w swojej strukturze 24 oddziały, z czego 5 z nich to oddziały kliniczne. Serce Szpitala, jakim jest Szpitalny Oddział Ratunkowy liczy sześć łóżek, w tym dwa łóżka intensywnej opieki medycznej. Nasza jednostka o charakterze Centrum Urazowego zabezpiecza niemal czteromilionowy obszar mieszkańców. Dlatego też cieszę się, że obszar, który każdego dnia przyjmuje ponad 60 pacjentów może pochwalić się teraz nowoczesnym wnętrzem i wyposażeniem – mówi p.o. Dyrektora WSS5 Krzysztof Kowalik.
Nie jest to pierwsza inwestycja w placówce.
-To już kolejna inwestycja w tym szpitalu, a niebawem medycy i pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego bloku operacyjnego neurochirurgii. Wszystkie te inwestycje mają na celu podwyższanie standardu świadczonych usług medycznych oraz przekładać się bezpośrednio na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu. Dziękuję medykom i wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego dzieła – podkreśla Anna Jedynak, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Remont objął swoim zakresem dwa obszary – Izby Przyjęć oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w części rejestracji i triażu pacjentów oraz części przeznaczonej dla pacjentów trafiających w stanach nagłych przy udziale pogotowia ratunkowego. Oba obszary spełniają najwyższe wymogi zarówno sanitarne, jak i komfortu przebywających w nich pacjentów. Dzięki przebudowie obszaru wyodrębniono obszar dekontaminacji, nowoczesną izolatkę z zapleczem sanitarnym oraz salę obserwacji pacjentów.
-To największy SOR w regionie, który służy mieszkańcom Śląska i Zagłębia. Trafiają tutaj najcięższe przypadki z wypadków masowych i komunikacyjnych. Stąd też miejsce to wymaga szczególnego zainteresowania. Cieszę się, że teraz pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z najlepszej i najnowocześniejszej opieki pacjenta. Cieszę się, że personel jest gotowy i chętny do pracy tworząc tym samym jeden dobrze funkcjonujący obszar – dodaje Wojciech Saługa, Przewodniczący Rady Społecznej WSS5.

Fot. WSS nr 5

Koszt remontu wyniósł 2 970 647,12 złotych – z funduszu przeciwdziałania COVID-19. Szpital otrzymał na ten cel dotację w wysokości 2 460 000 złotych ze środków krajowych. Modernizacja pozwoliła na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań i technologii (wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wod-kan, C.O., elektrycznych, teletechnicznych). Priorytetem jest zapewnienie pacjentom najnowszych i najbardziej skutecznych metod leczenia.
-Jesteśmy przekonani, że nowy obszar pozwoli nam jeszcze skuteczniej reagować na nagłe przypadki i zapewnić profesjonalną pomoc medyczną dla naszych pacjentów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym oraz zaangażowaniu personelu medycznego, jesteśmy gotowi sprostać wszelkim wyzwaniom związanych z ratowaniem życia i zdrowia oraz przygotować się na wszelkie wydarzenia kryzysowe, które będą wymagać przyjęcia większej ilości pacjentów – podkreśla dr n. med. Izabela Chanek, Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.