Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sosnowiec: 1000 drzew w ponad miesiąc

Autor: w dniu 2023-10-17

1000 drzew w nieco ponad miesiąc. Taki będzie efekt podpisanej przez miasto umowy na nowe nasadzenia. W Sosnowcu przybędzie również kilka tysięcy krzewów.

Zdecydowanie najwięcej będzie drzew liściastych, na terenie miasta pojawi się ich 950. To nie wszystko, bo zastosowano rozwiązanie, które pozwala na umocnienie rośliny, bez użycia palików, które obserwuje się na co dzień w miastach.

– Po raz pierwszy w Sosnowcu zostanie zastosowany system podziemnego kotwienia drzew. Tak będziemy robić w przypadku nasadzeń na terenie Egzotarium. Polega to na tym, że zamiast palików wokół sadzonki, drzewo stabilizuje się przy pomocy specjalnych kotw wbijanych pod gruntem, tak, że praktycznie ich nie widać – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na terenie przy Egzotarium pojawią się różne odmiany klonu, będą też brzozy i graby. Sporo nasadzeń będzie można obserwować w Zagórzu w rejonie ulic: Lubelskiej, Białostockiej, Koszalińskiej, Dworskiej oraz Gwiezdnej.

Nowe drzewa pojawią się również w rejonie ul. Wojska Polskiego, Mokrej, Dietla, Jodłowej, Sikorskiego, Rybnej, Będzińskiej, Powstańców oraz na Rybaczówce. Dominować będą buki, brzozy, klony oraz różne odmiany wiśni.

Dodatkowo nasadzonych zostanie kilkadziesiąt drzew iglastych – sosny czarnej. Wedle zapisów umowy nasadzane drzewa muszą mieć przynajmniej 14 cm w obwodzie na wysokości jednego metra. Sosnowiecka zieleń wzbogaci się również o prawie 3 tysiące różnych krzewów.

Za nasadzenia będzie odpowiadała firma Markflor z Krakowa, która musi z nimi uporać do grudnia. Wszystkie prace będą kosztowały 1,4 mln zł.

Na wykonawcy będzie spoczywał obowiązek pielęgnacji w okresie trzech lat od dnia nasadzenia.